Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 1232
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Mamy Boże Narodzenie

Niedziela, 25 grudnia 2022, 11:19
Aktualizacja: 12:19
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Mamy Boże Narodzenie
Fot. red
Rozbrzmiewające w całym domu kolędy, rodzinne spotkania, przepyszne potrawy, czyli tzw. Pierwszy Dzień Świąt. Boże Narodzenie to (w tradycji chrześcijańskiej) święto które zaczęto obchodzić w IV wieku. Upamiętnia ono narodziny Jezusa Chrystusa. Poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania – adwentem.

Boże Narodzenie, zwane inaczej według polskiej tradycji Godnymi Świętami, Świętymi Wieczorami lub Koladką rozpoczyna się wieczerzą wigilijną 24 grudnia, a kończy 6 stycznia świętem Trzech Króli. Jest to uroczysta pamiątka narodzenia Jezusa Chrystusa 25 grudnia, świętowana od IV wieku przez Kościół.

Obecnie w Boże Narodzenie odbywają się msze święte, w czasie których kapłani mają na sobie białe szaty liturgiczne, symbolizujące radość i świąteczny nastrój. W kościołach pojawiają się świąteczne szopki przedstawiające scenę narodzin Chrystusa.

W wielu krajach centralnym punktem obchodów Bożego Narodzenia jest spożywaniu świątecznego obiadu. W Wielkiej Brytanii tradycyjną potrawą jest pieczony indyk z dodatkami oraz pudding śliwkowy. Francuzi natomiast jedzą indyka nadziewanego kasztanami i piją dużo szampana. Co ciekawe - w większości państw prezenty wręczane są właśnie w tym dniu, a nie, jak u nas, w Wigilię.

Boże Narodzenie oraz święto Szczepana – potocznie nazywane Drugim Dniem Bożego Narodzenia - są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Jednak w wielu państwach Drugi dzień Bożego Narodzenia nie ma już świątecznego charakteru. Ponadto – często jest on dniem, w którym ruszają wielkie wyprzedaże, przyciągające tłumy klientów.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group