Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 593
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Manufaktura Beckera z pamiątkową tablicą

Wtorek, 15 marca 2011, 6:36
Aktualizacja: 6:37
Autor: red.
Świebodzice: Manufaktura Beckera z pamiątkową tablicą
Fot. UM Świebodzice
Na kamienicy z numerem 26 na świebodzickim Rynku niebawem pojawi się tablica upamiętniająca pierwszą manufakturę produkującą zegary Gustava Beckera. Pomysłodawcą takiej formy uczczenia najsłynniejszego zegarmistrza ze Świebodzic jest Towarzystwo Miłośników Świebodzic, a fundatorem prywatna osoba.

Tablica jest swego rodzaju pokłosiem wystawy prezentującej dorobek Gustava Beckera, którą w październiku 2008 r. zorganizowano w mieście. Będzie ona dwujęzyczna, z napisem po polsku i po niemiecku.

W kamienicy Rynek 26 powstał pierwszy niewielki zakład produkujące słynne na całą Europę czasomierze. Było to wówczas zaledwie dwuizbowe pomieszczenie, w którym pracowało kilka osób. Wkrótce fabryki Beckera stały się prawdziwą potęgą, a wśród klientów zegarmistrza nie zabrakło wielkich osobistości – m. in. 500-tysięczny egzemplarz beckerowskiego zegara został podarowany Otto Bismarckowi. Umierając w wieku 66 lat Becker pozostawił ogromne przedsiębiorstwo, zatrudniające 700 osób.

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Wałbrzyskiej znajduje się grobowiec rodzinny Beckerów, który został pieczołowicie odnowiony pod nadzorem konserwatorskim. Rewitalizację zabytku sfinansowało miasto.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group