Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 962
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy

Czwartek, 30 czerwca 2016, 13:46
Aktualizacja: Środa, 6 lipca 2016, 22:11
Autor: Biuro Prasowe ESK 2016
Wrocław: Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy
Fot. Biuro Prasowe ESK 2016
Marc Chagall, uważany za jednego z najważniejszych twórców awangardowych XX wieku, pozostaje do dziś, także w powszechnej świadomości, jednym z najlepiej rozpoznawalnych artystów. Jego nastrojowe obrazy, grafiki, ilustracje czy projekty scenografii są ozdobą i dumą wielu kolekcji muzealnych oraz prywatnych. W ostatnich latach na świecie odbyły się liczne pokazy prac Marca Chagalla.

W lipcu 2016 roku również Wrocław dołączy do grona miast prezentujących twórczość tego artysty. Na wystawie „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” w Muzeum Miejskimi Wrocławia w Pałacu Królewskim pokazanych zostanie prawie 60 grafik, w tym kilkanaście kolorowych litografii autorstwa Marca Chagalla.

Uzupełnieniem dla prac Chagalla będą prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matissea, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych. Jest to zbiór szczególny, bowiem w całości pochodzi on z założonego w 1997 roku Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi. Jego pokaz w Europejskiej Stolicy Kultury będzie pierwszą prezentacją tej kolekcji w Polsce.

Marc Chagall

Chagall, przyszedł na świat w 1887 roku w Łoźnie koło Witebska. Później los rzucał go po różnych krajach: uczył się w Petersburgu, mieszkał we Francji i w Stanach Zjednoczonych. Mimo dzielącej go od swego kraju odległości, do końca życia nosił w sercu swój własny Witebsk, który nieustannie pojawiał się w jego dziełach. Twórczość Chagalla ukształtowało przede wszystkim jego pochodzenie, zarówno w sensie etnicznym jak i geograficznym. Balansował jednocześnie na dwóch biegunach, malował codzienność małego żydowskiego miasteczka na wschodzie Europy, posługując się nowoczesną, uniwersalną formą artystyczną. Czerpał inspirację ze swoich wspomnień oraz modernistycznych nurtów sztuki m.in.: ekspresjonizmu, orfizmu, fowizmu, surrealizmu, kubizmu, z którymi zetkną się już podczas pierwszego pobytu w Paryżu w 1911 roku. Zamieszkał wówczas w słynnym „Ulu”, kompleksie złożony z ponad stu 140 pracowni, utworzonym przez mecenasa sztuki i rzeźbiarza, Alfreda Boucher. Studia wynajmowali tam m.in.: Modigliani, Léger, Brâncuși, Apollinaire, Lipschitz, Soutine, Zadkine, Archipenko, Jacob. W tym doborowym towarzystwie Chagall znalazł się w samym centrum eksperymentów nowej sztuki, stając się czołową postacią rodziny artystów nowoczesnych, którzy zbudowali sztukę i styl wieku XX. W 1937 roku otrzymał francuskie obywatelstwo. Malarz zmarł 28 marca 1985 w Saint-Paul-de-Vence we Francji.

Na wystawie pokazany zostanie również film dokumentalny „Mistrzowie Sztuki nowoczesnej. Marc Chagall” oraz animacja „Świat wyobraźni Marca Chagalla”, która zabierze widzów w podróż po obrazach tego artysty. Do wystawy wydany został katalog prac Marca Chagalla.

Muzeum Miejskie Wrocławia Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35
www.mmw.pl
Wystawa czynna: poniedziałek - piątek – 10.00 – 17.00 sobota - niedziela – 10.00 – 18.00
bilety: 15 złotych (normalny), 10 złotych (ulgowy)
kurator wystawy: Anna Kania – Saj

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group