Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi
Czytających: 980
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Marcin Grygiel znów wyprzedza świat

Wtorek, 27 września 2011, 9:11
Aktualizacja: 9:16
Autor: UM Świebodzice
Świebodzice: Marcin Grygiel znów wyprzedza świat
Fot. użyczone
Dwa lata temu pisano o nim na całym świecie, gdy jako pierwszy zainstalował z powodzeniem na zwykłym telefonie komórkowym system operacyjny Windows. Okazuje się, że Marcin znów pokazał swój talent i zainteresował ludzi na całym świecie.

- Tym razem udowodniłem, że nie należy obawiać się o wymagania sprzętowe przyszłego systemu operacyjnego Windows 8, który będzie miał premierę w połowie przyszłego roku. Według informacji które znalazłem w sieci system Windows 8 potrzebuje co najmniej 1GB (1024MB) pamięci operacyjnej RAM. Tymczasem kilka dni temu udało mi się uruchomić Windows 8 w wersji dla developerów na komputerze wyposażonym tylko w 128MB pamięci RAM, czyli w 8-krotnie mniejszej ilości niż minimum określone przez firmę Microsoft. Co ciekawe, by to osiągnąć nie dokonywałem żadnych modyfikacji systemu i działa on z wszystkimi dostępnymi efektami graficznymi, włączając interfejs użytkownika znany z Windows Vista/7 o nazwie Aero, oraz nowy interfejs Metro, używany w telefonach z Windows Phone. Jedynym minusem było to, że system ładował się dosyć długo - około 2-3 godziny.
Według wyszukiwarki Google jest obecnie 20 milionów stron piszących o dokonaniu Marcina.

W polskiej sieci można je znaleźć np. na stronie PC World czy magazynu Chip:
http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/systemyoperacyjne/2011/09/windows-8-na-128-mb-ram-zaden-problem
http://www.pcworld.pl/news/375140/Windows.8.dziala.na.128.MB.RAM.html

* * *

W 2009 roku 26-letni wówczas świebodziczanin Marcin Grygiel, pierwszy na świecie zainstalował z powodzeniem na zwykłym telefonie komórkowym system operacyjny Windows.

Absolwent świebodzickiego liceum ogólnokształcącego, później Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy, skromny, sympatyczny młody człowiek, a jednocześnie osoba, której nazwisko regularnie pojawia się na milionach stron internetowych na świecie.
Instalacja Widnowsa w komórce jego autorstwa była pierwszą komputerową wersją systemu Windows, zainstalowaną i pracującą na telefonie komórkowym.
Na zwykłym telefonie Nokia N95 udało mu się zainstalować i uruchomić Windows 3.1. Osoby posiadające nowsze modele telefonów z większą ilością pamięci wykorzystały jego instrukcje i uruchomiły Windows 95 a nawet Windows 98.
Była to pierwsza taka udana próba na świecie. Dlatego o świebodziczaninie pisano na wielu międzynarodowych stronach internetowych, forach. Sam pomysł wydawał się być niewykonalny, tymczasem po uruchomieniu systemu w telefonie dostępne były wszystkie aplikacje.

Agnieszka Bielawska-Pękala
rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego
w Świebodzicach

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group