Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 735
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów/ Marcinowice: Marcinowice i Żarów mają nowe chodniki

Czwartek, 10 listopada 2011, 10:05
Aktualizacja: Sobota, 12 listopada 2011, 8:58
Autor: red
Żarów/ Marcinowice: Marcinowice i Żarów mają nowe chodniki
chodnik w Marcinowicach
Fot. użyczone
W Żarowie i Marcinowicach oddano do użytku ponad 712 mb nowych chodników. Koszt robót zamknął się kwotą 238 074 zł. Inwestycje wykonano w porozumieniu z gminami, które partycypowały w kosztach robót. Jest to doskonały przykład na bardzo dobrą współpracę samorządów przy realizacji tego typu inwestycji.

W Żarowie chodnik wykonano w ciągu drogi powiatowej nr 3396D (ul. Armii Krajowej). Nowy chodnik ma 300 metrów długości i 1,5 m szerokości. Całość kosztowała 33.495,42 zł, z tego Powiat Świdnicki przeznaczył na materiały konieczne do budowy chodnika kwotę 25.000 zł. Resztę sfinansowała Gmina Żarów, która pełniła także funkcję wykonawcy tego zadania.
- Na ostateczny efekt nowego ciągu dla pieszych składały się prace obejmujące mechaniczne korytowanie, zagęszczenie warstwy odsączającej z piasku, wykonanie podbudowy z niesortu, ustawienie obrzeży betonowych i wykonanie nawierzchni z kostki betonowej szarej i kolorowej – wylicza Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

W gminie Marcinowice natomiast przekazano do użytkowania dwa nowe chodniki w miejscowościach: Szczepanów (droga 2898D) i Chwałków (1994D). Chodnik w Chwałkowie ma długość 207 mb i powierzchnię 333 m².
- Oprócz ułożenia nawierzchni z kostki betonowej grubości 8 cm na podbudowie tłuczniowej i podsypce z miału kamiennego, wykonano tam odwodnienie za pomocą wpustów ulicznych do rowu przydrożnego, ustawiono krawężniki i obrzeża betonowe – wylicza dyrektor SDPŚ Marek Olesiński.

W podobnej technologii wykonano chodnik w Szczepanowie o długości 205 mb i powierzchni 451 m². Oba chodniki wykonane zostały przez Zakład Robót Drogowych i Ogólnobudowlanych ze Świdnicy. Koszt pierwszego to kwota 55.767,75 zł, natomiast drugi kosztował 148.812,14 zł.
- Budowa nowych chodników nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie gmin. Powiat Świdnicki z własnych środków na wykonanie obu chodników w Marcinowicach przekazał kwotę 25.000 zł. W podobnej wysokości sfinansowaliśmy budowę chodnika w Żarowie. Reszta środków pochodzi z budżetu Żarowa i Marcinowic. Jest to efekt bardzo dobrej współpracy naszego powiatu z samorządami. Dzięki wykorzystaniu takiego montażu finansowego możemy w ciągu roku remontować lub budować zupełnie nowe ciągi komunikacyjne dla mieszkańców miast i gmin powiatu świdnickiego- podkreśla Sabina Cebula z Zarządu Powiatu w Świdnicy.

Remonty udało się przeprowadzić także ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Jak podkreśla jednak dyrektor Marek Olesiński, Służba Drogowa Powiatu Świdnickiego jest już przygotowana do „akcji zima”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group