Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 991
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcinowice: Marcinowice: Narada z Sołtysami – Stowarzyszenie krok po kroku

Sobota, 13 lutego 2016, 17:31
Autor: opr.red.
Marcinowice: Marcinowice: Narada z Sołtysami – Stowarzyszenie krok po kroku
Fot. www.marcinowice.pl
Stowarzyszenie – czym się charakteryzuje? Jakie są etapy zakładania? Jakie korzyści dla lokalnej społeczności daje działalność stowarzyszenia? Na te i inne pytania sołtysi mogli uzyskać odpowiedź na naradzie, która odbyła się 10 lutego.

Pierwsza w 2016 roku narada z sołtysami obfitowała w sprawy ważne dla mieszkańców.

Gościem spotkania była Pani Elżbieta Pasławska - prezes Stowarzyszenia Ślężanie Lokalna Grupa Działania, która przedstawiła zasady tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń oraz korzyści, jakie płyną dla lokalnej społeczności dzięki tak zorganizowanej aktywności społecznej. Zachęcała do zrzeszania się w grupy nieformalne osób mających wspólny cel, zainteresowania, które mogą być początkiem sformalizowania takiej działalności. Organizacja pozarządowa, jaką jest stowarzyszenie, może pozyskiwać środki zewnętrzne na rozwój działań podjętych przez społeczność. Od połowy 2016 roku wchodzi w życie zmiana ustawy o stowarzyszeniach, która umożliwia założenie stowarzyszenia już grupie siedmioosobowej .. Aktualnie liczba członków założycieli stowarzyszenia to minimum 15 osób, co często zwłaszcza w małych społecznościach lokalnych stanowiło znaczną barierę.

- Warto więc działać, gdyż z budżetu PROW, dotyczącego Lokalnej Strategii Rozwoju na takie aktywności są do pozyskania środki w granicach 3,5 mln zł do roku 2022 – poinformowała Prezes Stowarzyszenia Ślężanie LGD.

Podczas narady wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski zwrócił się do sołtysów, a za ich pośrednictwem do mieszkańców, z apelem o wzmożoną czujność w związku z ostatnimi kradzieżami, mającymi miejsce na terenie gminy. Wójt odbył w tej sprawie dwa spotkania z Komendantem Powiatowym Policji w Świdnicy.

Na naradzie omówiono również zasady funkcjonowania funduszu sołeckiego, sposób organizacji prac społecznie użytecznych na terenie gminy oraz system dostarczania mieszkańcom nakazów podatkowych.

Ponadto przedstawiono zasady odbierania odpadów komunalnych przez firmę ZUK Sp. z o.o. ze Strzegomia. Poinformowano także o dużym zainteresowaniu programem usuwania niebezpiecznych wyrobów zawierających azbest wśród mieszkańców. Wniosek z gminy do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zostanie złożony do 15 lutego.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach, wzorem lat poprzednich, zaprosił sołectwa do wzięcia udziału w cyklicznym wydarzeniu, jakim są Tradycje Stołu Wielkanocnego. To już XII edycja imprezy ciesząca się coraz większym zainteresowaniem, mająca niebagatelny wpływ na budowanie lokalnej tożsamości mieszkańców nie tylko gminy i powiatu, ale całego regionu.

Na koniec Pan Wójt zaprosił serdecznie wszystkich sołtysów oraz radnych na uroczyste spotkanie z okazji Dnia Sołtysa, który przypada 11 marca.

- Będzie to doskonała okazja do rozmów i złożenia podziękowań i wyrazów uznania dla ciężkiej pracy, jaką na co dzień sołtysi wkładają w rozwój naszej gminy – twierdzi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group