Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Warszawa: Marek Michalak apeluje o podawanie dzieciom refundowanego leku

Czwartek, 22 lipca 2010, 11:18
Aktualizacja: 16:33
Autor: KO
Warszawa: Marek Michalak apeluje o podawanie dzieciom refundowanego leku
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Zdrowia Ewy Kopacz o umożliwienie dzieciom chorym na stwardnienie rozsiane stosowania preparatu interferon w ramach świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych.

W tej chwili przepisy prawa nie pozwalają na wykorzystywanie tego leku w terapii stwardnienia rozsianego dzieci poniżej szesnastego roku życia. Tymczasem według opinii lekarzy specjalistów udowodniona została skuteczność i zasadność podawania interferonu dzieciom chorym na stwardnienie rozsiane już od dwunastego roku życia i dzieje się tak w większości krajów Europy.

- Szanowna Pani Minister, zwracają się do mnie rodzice dzieci, u których rozpoznano i potwierdzono stwardnienie rozsiane, a których wiek wynosi poniżej szesnastu lat – pisze świdniczanin, Marek Michalak. – Aktualne przepisy prawa nie pozwalają na zastosowanie w leczeniu tej grupy dzieci preparatu interferon, w ramach świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych. Z informacji uzyskanych podczas wyjaśniania sprawy, w tym po zapoznaniu się z opiniami lekarzy specjalistów wynika, że udowodniona została obecnie skuteczność i zasadność podawania interferonu dzieciom chorym na stwardnienie rozsiane już od dwunastego roku życia. Dodatkowego podkreślenia wymaga, iż jest to jedyny, możliwy do zastosowania, lek w terapii SM. Podanie tego preparatu przed ukończeniem szesnastego roku życia powoduje zmniejszenie ilości nawrotów choroby, a tym samym opóźnia wystąpienie niesprawności będącej jej powikłaniem. Miesięczny koszt leczenia preparatem interferon jest wysoki, co powoduje, że dla wielu chorych dzieci terapia ta jest niedostępna. Pragnę dodać, że w większości krajów Europy interferon jest podawany pacjentom chorym na SM już od dwunastego roku życia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group