Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Felicji, Zyty
Czytających: 1559
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Marek Michalak nadal Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Poniedziałek, 26 marca 2012, 8:53
Aktualizacja: 8:56
Autor: red
Region: Marek Michalak nadal Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu
Fot. użyczone
23 marca 2012 roku odbyło się doroczne posiedzenie Międzynarodowej
Kapituły Orderu Uśmiechu, podczas którego:

I. Marek Michalak (dotychczasowy Kanclerz MKOU, Rzecznik Praw Dziecka RP i Przewodniczący Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC) został 23.03.2012 roku ponownie (jednogłośnie) Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Jego zastępcami wybrano - Danutę Rosner, Halinę Marszał - Sroczyńską i Tahara Boukefa z Tunezji. Sekretarzami Zarządu zostały - Barbara Kolago i Katarzyna Traczyk, Skarbnikiem Grażyna Parfianowicz. Pozostali członkowie Zarządu Kapituły to Irene Fahle (Niemcy), Urszula Bogobowicz i Jacek Wan (Japonia).

II. Nowymi Członkami MKOU zostali: prof. Jadwiga Bińczycka, sędzia Anna Maria Wesołowska, dr Dżulietta Kiworkowa z Armenii i Adil Abdel Aati z Sudanu.

III. 23 marca 2012 roku Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała 9 nowych Orderów Uśmiechu. Wśród Laureatów znaleźli się:
1. Bohdan Butenko
– polski ilustrator i grafik, autor komiksów oraz książek, scenarzysta, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Swoją karierę rozpoczął w roku 1955, pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej. Chyba nikt dokładnie nie zliczył, ile prac ma w swoim dorobku. Od książek w stu procentach autorskich, poprzez plakaty filmowe, aż do scenografii teatralnych i telewizyjnych - to pozwala nazwać tego znakomitego rysownika Mistrzem Polskiej Ilustracji. O Order Uśmiechu wystąpiły dzieci z Poniatowej, uczęszczające
i korzystające z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Za promocję czytelnictwa wśród dzieci poprzez osobiste, częste kontakty z nimi podczas spotkań w bibliotece, projektowanie dla najmłodszych lalek, za ilustrowanie książek dla nich, za działalność artystyczną na rzecz dzieci.
2. Krzysztof Cwynar
- polski piosenkarz i kompozytor, wielokrotny uczestnik licznych festiwali krajowych
i zagranicznych (m.in. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki, Międzynarodowego Festiwalu Piosenki "OIRT" w Albenie(Bułgaria), Festiwalu Polskiej Piosenki w Wilnie). Działacz społeczny. Od 1997 roku prowadzi Studio Integracji, rehabilitując dzieci z niepełnosprawnością poprzez sztukę. Bierze udział w koncertach charytatywnych z udziałem dzieci niepełnosprawnością pokazując, że są one równie utalentowane i wartościowe, jak ich zdrowi rówieśnicy. Podczas koncertów integracyjnych dzieci pełnosprawne uczą się szacunku dla osób z niepełnosprawnością. Dzięki takim sytuacjom niepełnosprawność staje się normalnym elementem codzienności. Brał udział
w kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Na wniosek członków Zespołu wokalnego „Wiolinki” i samorządu szkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 160 w Łodzi.
3. Elżbieta Dębska
- lekarz, Przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Kaliszu. Jest osobą, która w pełni oddała się dzieciom chorym na cukrzycę, zawsze pomocna w trudnych sytuacjach, pogodna, lubiana przez chore dzieci. W dniu 10.06.2011 r. na uroczystej Sesji Rady Miejskiej została wyróżniona tytułem Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza
za swoją postawę i zaangażowanie na rzecz dzieci chorych na cukrzycę typu 1. Pani Elżbieta uczy dzieci żyć z tą chorobą, uzmysławia, że należy spojrzeć na nią nie jak na tragedię,
ale na wyzwanie, które pojawiło się na ich drodze. Od 15 lat pomaga dzieciom
i ich opiekunom stawić czoła temu trudnemu problemowi, jakim jest cukrzyca. Na wniosek podopiecznych Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży z Cukrzyca w Kaliszu.
4. prof. Howard Gardner
– profesor Uniwersytetu w Cambrige w USA - twórca projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Uważa, że każde dziecko jest zdolne, tylko trzeba umieć to odkryć. Dzięki jego metodzie dzieci mają ciekawe zajęcia, budują w sobie wiarę, że posiadają wiele zdolności, a ta wiara pomaga im je rozwijać. Na wniosek uczniów Szkoły Podstawowej w Bobrownikach (łódzkie), którzy brali udział w realizacji projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy” opracowanego w oparciu o prace naukowe profesora.
5. Henryka Krzywonos - Strycharska
- od 1994 roku do czasu przejścia na emeryturę w 2009 roku prowadziła rodzinny dom dziecka w Gdańsku, wychowując wraz z mężem dwanaścioro dzieci, które następnie adoptowała. Całe życie poświeciła potrzebującym dzieciom. Pani Krzywonos od paru lat opiekuje się Szkołą Podstawową w Borczu. Pomogła wyposażyć bibliotekę szkolną, zorganizowała zbiórki książek, przyborów szkolnych, współorganizowała festyny rodzinne, zdobywała środki na szkolne na wycieczki oraz na nowy, kolorowy plac zabaw. O Order Uśmiechu wnioskują uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Borczu, wsi znajdującej się na Kaszubach.
6. Prof. dr hab. Bohdan Maruszewski
- Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka, Prezes Klubu Kardiochirurgów Polskich, Prezydent Europejskiego Towarzystwa Kardiochirurgów Dziecięcych, Wiceprezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z ogromnym sercem i zaangażowaniem walczy o każdego swojego pacjenta, ma ogromny wkład pracy w pozyskiwanie charytatywnych środków na zakup sprzętu medycznego do ratowania życia dzieci. Wniosek złożyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 133 w Warszawie, dzieci podopiecznych Fundacji „Serce Dziecka” im. Diny Radziejowej oraz dzieci z Zespołu Szkół Integracyjnych nr 5 w Konstancinie Jeziornej .
7. Ksiądz Andrzej Mulka
- inicjator i dyrektor Wydawnictwa Promyczek, redaktor naczelny „Promyczka Dobra” oraz opiekun zespołu wokalno-tanecznego „Promyczki dobra”, który założył w 1991 roku. Dzięki jego pomocy dzieci mogą rozwijać różne talenty i zainteresowania. Ksiądz jest organizatorem festiwalu Piosenki „Skowroneczek”, konkursów plastycznych, kaligraficznych, recytatorskich. Jako wikariusz przy Bazylice Kolegiackiej w Nowym Sączu pracuje z dziećmi od ośmiu lat. Na wniosek dzieci z zespołu „Promyczki” z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
8. Marek Plura
- założyciel Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci „AKCENT” w Katowicach, organizator konkursu integracyjnego dla uczniów „Z taktem i uśmiechem”. Wywalczył stworzenie podjazdu dla dzieci z niepełnosprawnością w Gimnazjum w Sosnowcu. Angażuje się
w pomoc dla szkół, szczególnie dla klas integracyjnych i specjalnych (dzięki niemu powstała klasa dla dzieci z autyzmem), występuje w obronie szkół zagrożonych likwidacją. Koordynator pomocy dla powodzian w woj. śląskim w 2010 r. Jest osobą z niepełnosprawnością, więc świetnie rozumie potrzeby takich dzieci. Na wniosek dzieci z klubu Wysoki Zamek Katowice Załęże. Jest Posłem na Sejm RP.
9. Przemysław Sobieszczuk
- prezes Stowarzyszenia Debra Polska Kruchy Dotyk z Piekar Śląskich działającego na rzecz dzieci z chorobą pęcherzowego oddzielania się naskórka.(EB).Mimo, iż sam na te chorobę choruje znajduje czas żeby pomagać chorym dzieciom i ich rodzinom. Organizuje nie tylko wypoczynek dla tych dzieci („Lato dla motylków”), ale także pomoc specjalistyczną dla ich rodziców, dostarcza chorym opatrunki i sprzęt do rehabilitacji, organizuje pomoc medyczną, spotkania i seminaria dla rodziców ze specjalistami. Na wniosek dzieci z niepełnosprawnością z Debry.

IV. Podczas posiedzenia ustalono, że kolejne - jubileuszowe otwierające obchody 45-lecia Orderu Uśmiechu posiedzenie Międzynarodowej Kapituły odbędzie się w Świdnicy, której w 2003 roku nadano zaszczytny tytuł Stolicy Dzieciecych Marzeń. Będzie to drugie w historii 45-letniego Orderu posiedzenie poza Warszawą. Kapituła spotka się w odremontowanym Europejskim Centrum Przyjaźni Dziecięcej prowadzonym przez Fundację i Stowarzyszenie SERCE.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group