Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Marszałek zwiększa dofinansowanie dla rewitalizacji linii nr 285 Wrocław – Świdnica

Czwartek, 24 stycznia 2019, 15:36
Autor: red
Świdnica: Marszałek zwiększa dofinansowanie dla rewitalizacji linii nr 285 Wrocław – Świdnica
Fot. UMWD
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wspólnie z zarządem województwa, podjęli decyzję o zwiększeniu dofinansowania unijnego umożliwiającego PKP PLK przeprowadzenie rewitalizacji linii kolejowej nr 285, na odcinku Wrocław Główny – przez Sobótkę – do Świdnicy Przedmieście wraz z linią nr 711 Świdnica Przedmieście – Świdnica Miasto. Na ten cel przeznaczonych zostanie dodatkowe 42 mln złotych.

Przeprowadzone przez PKP PLK postępowanie przetargowe na projekt i wykonanie prac modernizacyjnych dla linii 285 wykazało, że wszystkie oferty złożone w przetargu przekraczają zaplanowaną przez inwestora wartość. W związku z tym, PKP PLK zwróciło się do Marszałka Województwa o zwiększenie dofinansowania tej inwestycji.

Przyznana kwota dotacji w ramach dofinansowania unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 wyniesie blisko 42 mln zł. Oznacza to, że Samorząd Województwa dofinansuje rewitalizację blisko 60-kilometrowej linii Wrocław – Świdnica, przez Sobótkę, kwotą przekraczającą 170 mln zł.
- Dolnośląski samorząd, dbając o rozwój regionalnej kolei, przykłada dużą uwagę do budowania również kolei aglomeracyjnej skupionej wokół stolicy regionu. Budowanie dostępnej kolei aglomeracyjnej jest priorytetem dla województwa dolnośląskiego. Przygotowywana do rewitalizacji linia nr 285 jest tego ważnym przykładem. Dzięki dofinansowaniu unijnemu linia zostanie uruchomiona w nowym, komfortowym i bezpiecznym standardzie. Zakończenie tej inwestycji jest kluczowe dla funkcjonowania całego systemu kolei aglomeracyjnej – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Linia kolejowa nr 285 między Wrocławiem a Świdnicą przez Sobótkę stanowi ważny odcinek połączenia aglomeracyjnego, które będzie bardzo ważne dla pasażerów dojeżdżających do Wrocławia z południa aglomeracji.
- Nasza współpraca z PKP PLK jest bardzo dobra, pomagamy rewitalizować kluczowe linie kolejowe poprzez wielomilionowe dofinansowania tych inwestycji ze środków unijnych – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za rozwój dolnośląskiej kolei. Wspieramy ważne społecznie przedsięwzięcia rozwoju kolei pasażerskiej. Ponadto przejmujemy od strony rządowej blisko 500 km należących do PKP - nieczynnych dotąd - linii kolejowych w całym regionie, planując ich rewitalizacje i ponowne uruchomienie. Robimy to konsekwentnie z myślą o dolnośląskich Pasażerach.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group