Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 547
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/powiat świdnicki: Maseczki – odpowiadamy na pytania

Czwartek, 16 kwietnia 2020, 11:16
Aktualizacja: Piątek, 17 kwietnia 2020, 9:17
Autor: red
Świdnica/powiat świdnicki: Maseczki – odpowiadamy na pytania
Fot. red
W związku z wieloma pytaniami, jakie w ostatnim czasie do nas docierają, spróbujemy odpowiedzieć na kilka z nich. Najczęściej problem dotyczy tego gdzie należy maseczkę nosić i czy każdy obywatel jest do tego zobligowany.

Z zasady zakrywać usta i nos muszą wszyscy, ale jak się okazuje władze wprowadziły pewne wyjątki, które mogą wielu z nas dotyczyć. Wśród osób wyłączonych z obowiązku noszenia maseczki znajdują się: dzieci do 4 lat, osoby, które mają problemy z oddychaniem i tu ważne jest to, że okazanie orzeczenia lub zaświadczenia nie jest wymagane. Maseczki nie muszą również nosić osoby, które same nie mogą założyć lub zdjąć ochrony z twarzy z powodu stanu zdrowia.

Pytacie nas też czy taką maseczkę trzeba założyć, kiedy jedziemy własnym samochodem. I tak i nie. Jeśli jedziemy sami lub z członkami rodziny, nie jest ona wymagana. Jeśli natomiast jedziemy z kolegami do pracy, to już jest to obowiązek.

Pracownicy w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej czy obiektach handlowych takiej maseczki również nie muszą nosić. Zasadą jest tutaj jednak założenie braku kontaktu z interesantami. Maseczki nie będą musieli nosić kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną, duchowni sprawujący obrzędy religijne, rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie, żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusze Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujący zadania służbowe.

Skoro już wiemy, kto jest z takiego nakazu zwolniony warto jeszcze przypomnieć gdzie ją trzeba założyć. Mowa tu o wszystkich miejscach publicznych. Trzeba ją mieć, gdy idziemy z psem na spacer, gdy jedziemy na rowerze, gdy jedziemy do pracy, gdy idziemy do sklepu czy wyrzucamy śmieci. Łatwiej tu mają mieszkańcy domów jednorodzinnych, które otoczone są własną posesją. Ta część terenu nie jest traktowana jako miejsce publiczne.

Na koniec, warto zapamiętać także, że usta i nos możemy zasłonić także za pomocą szalika, chusty, apaszki czy innym fragmentem odzieży. Nie ma nakazu korzystania wyłącznie z maseczek ochronnych. Jeżeli jednak zdecydujemy się na maseczki, warto wiedzieć, po które najlepiej sięgnąć. Na co zwrócić uwagę? Maseczki mogą być wykonane z tkanin: bawełnianych, bawełnianych z domieszką elastanu, bawełnianych z lnem, lnianych, poliestrowych, wiskozowych z domieszką poliestru, poliamidowych z poliestrem, fizeliny.

Maseczka powinna przylegać ściśle do twarzy, ale pozostawać wygodę noszenia i oddychania. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać po każdym użyciu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group