Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 945
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Masz długi? Gmina nakaże odpracowanie

Środa, 4 sierpnia 2010, 7:39
Aktualizacja: 7:40
Autor: KO
Świebodzice: Masz długi? Gmina nakaże odpracowanie
Fot. Karolina Osińska
W Świebodzicach trwają prace nad przygotowaniem uchwały, która umożliwi najemcom lokali komunalnych w Świebodzicach odpracowanie zaległych należności względem gminy. Dzięki wprowadzonym przepisom dłużnik, będący w trudnej sytuacji materialnej, swój dług będzie mógł odpracować na rzecz miasta.

- Samorząd chce w ten sposób pomóc osobom, które z powodu swoich kłopotów finansowych nie są w stanie regulować należności na przykład za mieszkanie – tłumaczy Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu. - Jednocześnie ci dłużnicy, którzy nie płacą czynszu, choć stać ich na to, powinni zacząć myśleć o spłacie swoich należności. Weszły bowiem w życie przepisy umożliwiające gminie umieszczanie takich nie wywiązujących się ze swoich obowiązków lokatorów w Krajowym Rejestrze Dłużników. Trafią tam wszyscy ci, których należności względem gminy przekraczają 200 złotych lub obejmują minimum trzy okresy płatnicze.

- Niestety, jest wiele osób, które mogą płacić czynsz, lecz tego nie robią – mówi Anna Żygadło, sekretarz miasta. – Takie osoby nie mogą czuć się bezkarne, dlatego powinny się liczyć z umieszczeniem w KRD. Z kolei odpracowanie czynszu umożliwi wielu lokatorom, będącym w rzeczywiście trudnej sytuacji, wyjście z tarapatów finansowych.

Uchwała może trafić pod obrady rady miejskiej jeszcze w sierpniu. W ubiegłym roku w mieście przyjęto program oddłużeniowy, który dawał możliwość umorzenia połowy zaległości. Warunkiem uzyskania umorzenia była spłata 50 procent zaległości jednorazowo lub w ratach oraz brak bieżącego zadłużenia. Niestety, spośród blisko 600 najemców, posiadających zadłużenie, z oferty skorzystało tylko nieco ponad 50 rodzin.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group