Czwartek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 622
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Mediacja? Prokurator wytłumaczy

Poniedziałek, 4 października 2010, 7:17
Aktualizacja: 7:18
Autor: KO
Świdnica: Mediacja? Prokurator wytłumaczy
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji prokuratury w naszym okręgu w czwartek, 21 października, zapraszają do siebie. Prokuratorzy będą udzielać zainteresowanym osobom informacji na temat mediacji w postępowaniu karnym.

Czym jest mediacja? To metoda rozwiązywania konfliktów polegająca na porozumiewaniu się stron w obecności neutralnej osoby trzeciej. Została ona wprowadzona do polskiego systemu prawa karnego za sprawą kodyfikacji karnych, które weszły w życie 1 września 1998 r., a które zostały znowelizowane 1 lipca 2003 r. Możliwość kierowania spraw karnych na drogę postępowania mediacyjnego mają w postępowaniu przygotowawczym – prokurator i policja, a w postępowaniu sądowym (przed wydaniem wyroku) i wykonawczym (po uprawomocnieniu się wyroku) – sąd.

Ważne jest, że mediator musi być osobą bezstronną, która nie reprezentuje interesów ani ofiary ani sprawcy przestępstwa. Wszystkie strony postępowania karnego muszą wyrazić zgodę na uczestniczenie w mediacji. Ale nie każda sprawa karna może być objęta postępowaniem mediacyjnym. To wszystko dokładnie wytłumaczą prokuratorzy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group