Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 625
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Miasta biorą się za parki

Środa, 13 października 2010, 8:32
Aktualizacja: 17:46
Autor: KO
powiat świdnicki: Miasta biorą się za parki
Park w Strzegomiu.
Fot. UMiG Strzegom
W Świebodzicach od miesiąca trwa rewitalizacja parku miejskiego, w Strzegomiu też rozpoczęły się prace związane z przebudową parku przy ul. Krótkiej. W Świdnicy natomiast rządząca Wspólnota Samorządowa planuje w Parku Centralnym utworzyć Park Światła…

Na dziś Wspólnota zwołała konferencję prasową. Związaną oczywiście z wyborami. Ale mowa głównie będzie o planach odnośnie świdnickiego parku. - Zaprezentujemy nasze plany odnośnie rozwoju budownictwa mieszkaniowego oraz utrzymania terenów zielonych, między innymi szczegółowo omówimy koncepcję rewitalizacji Parku Centralnego, zakładającą utworzenie w nim Parku Światła – informuje szef sztabu wyborczego KWW Wspólnota Samorządowa, Ireneusz Pałac, na co dzień zastępca prezydenta Świdnicy. Co zobaczymy na prezentacji? Między innymi bramę światła, muzyczną ławkę… Takie elementy ma zawierać koncepcja Wspólnoty Samorządowej.

Park nam wypięknieje – obiecują też władze Świebodzic. Zaniedbane przez dziesiątki lat miejsce ma się stać wedle zapowiedzi „zieloną oazą wypoczynku i rekreacji świebodziczan”. Rewitalizacja trwa już od ponad miesiąca. - Przewidziane na dwa lata prace przywrócą temu miejscu należny wygląd i znaczenie – mówi Agnieszka Bielawska-Pękala ze świebodzickiego magistratu. - Zakres prac jest spory. Na razie trwają prace ziemne, polegające na uporządkowaniu parku i drzewostanu, zerwaniu dotychczasowej nawierzchni alejek, potem będziemy obserwować budowę nowych ścieżek spacerowych wraz z ławeczkami i oświetleniem. Zapewne najciekawszym momentem zadania będzie budowa fontanny oraz niewielkiej muszli koncertowej, które pojawią się w parku. Będą to bez wątpienia największe ozdoby tego miejsca. Wszystko będzie pięknie oświetlone, a park objęty zostanie monitoringiem wizyjnym.

Na rewitalizację Parku Miejskiego gmina Świebodzice uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota dofinansowania to 3 134 214,66 zł, wartość całego zadania przewidywana jest na 5 075 651,27 zł.

W Strzegomiu też już trwają prace. - Przebudowa parku sprawi, że stanie się on miejscem, w którym czas będą mogły spędzać całe rodziny – mówi Małgorzata Kus-Pożoga z Urzędu Miasta i Gminy Strzegom. - Zakres prac obejmie wykonanie placów z kostki granitowej i bazaltowej, ścieżek i alejek parkowych. Park zmieni swój charakter dzięki muszli koncertowej oraz nowym placom zabaw. Miejsce zostanie wyposażone w stylizowane ławki, lampy oraz kosze na śmieci. Uroku parkowi dodadzą drewniane mostki. Na części betonowych fragmentów schronów zaprojektowano drewniane tarasy, które mają pełnić rolę punktów widokowych oraz miejsc przeznaczonych na gry logiczne np. szachy.

Wyremontowana zostanie Wieża Dziobowa: mur zostanie oczyszczony, a następnie odbudowany. Wieża zyska nowy dach oraz dodatkowe drzwi. Na razie w Strzegomiu trwają roboty ziemne i instalacyjne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group