Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 1118
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miasto chce kasacji wyroku

Sobota, 18 lipca 2020, 9:00
Autor: red
Świdnica: Miasto chce kasacji wyroku
Fot. UM Świdnica
Za niezrealizowanie inwestycji w Zaułku Świętokrzyskim miasto w 2018 roku rozpoczęło naliczanie i egzekwowanie kar wobec właściciela działki spółki Blackrock Properties.

Firma podjęła próbę wstrzymania egzekucji nałożonej kary na drodze sądowej. 25 lutego br. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy, zgodnie z którym miasto nie miało prawa naliczać kar za niewykonanie inwestycji, a tym samym nieruchomość nie mogła być poddana egzekucji komorniczej. Miasto nie zgodziło się z tymi wyrokami i podjęło decyzję o zaskarżeniu ich skargą kasacyjną.
13 lipca Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wydał dwa postanowienia o zwolnieniu miasta od kosztów sądowych oraz o wstrzymaniu skuteczności obu wyroków tj. Sądu Okręgowego i Sądu Apelacyjnego, aż do rozpoznania skargi kasacyjnej przez Sąd Najwyższy.
- Uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu w sprawie powództwa Blackrock Properties Sp. z o. o. zostało poddane szczegółowej analizie prawnej. Skargę kasacyjną złożyliśmy w ustawowym terminie i liczymy, że rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego doprowadzi do wyeliminowania z obrotu prawnego obu wcześniejszych wyroków. Miasto nie poniesie kosztów tego postępowania – dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Przypomnijmy, że Zaułek Świętokrzyski 13 lat temu zmienił właściciela. Kupiła go spółka Blackrock Properties. Na jej wniosek miała tu powstać galeria handlowa i podziemny parking. Pierwszym przewidywanym terminem zakończenia budowy był 2015 rok. Na prośbę inwestora termin realizacji przesunięto o 3 lata. Ponieważ nie wywiązał się on z tego warunku, miasto rozpoczęło naliczanie wysokich kar - pierwsza w wysokości 1 miliona złotych i za każdy kolejny kwartał po 250 tys. zł. Maksymalna całość kary to 3,5 miliona złotych. Miasto dołożyło też należytej staranności, aby wyegzekwować od dłużnika wszystkie należne kary. Nieruchomość obciążona została hipoteką – Gmina Miasto Świdnica figuruje na pierwszym miejscu w dziale IV Księgi Wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, którą nabyła firma Blackrock Properties.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group