Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 967
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Międzynarodowa bitwa na słowa

Czwartek, 20 listopada 2014, 9:36
Aktualizacja: 13:37
Autor: red.
Świebodzice: Międzynarodowa bitwa na słowa
Fot. UM Świebodzice
W środowe popołudnie, 16 listopada, Miejski Dom Kultury w Świebodzicach zamienił się w rozentuzjazmowane międzynarodowe centrum młodzieży. W zorganizowanym tam przez Publiczne Gimnazjum nr 2 w ramach europejskiego programu "Comenius" spotkaniu "Poetry Slam", swoje zdolności poetyckie zaprezentowali przedstawiciele pięciu krajów, w tym także gospodarze ze Świebodzic.

Spotkanie w MDK było częścią pobytu w Świebodzicach - realizowanego od 16 do 22 listopada - delegacji ze szkół partnerskich Publicznego Gimnazjum nr 2, które w ramach prestiżowego projektu "Comenius" nawiązało bliższe relacje ze szkołami z francuskiego Vire, hiszpańskiego Gondomar i tureckiego Denizli. W projekcie uczestniczyli również uczniowie z zaprzyjaźnionego ze Świebodzicami Waldbroel.

W ramach realizowanego programu, uczniowie wymienionych placówek od 2013 roku biorą udział w cyklu pięciu spotkań, których gospodarzem są szkoły z poszczególnych miast. Celem wizyt jest poznawanie zwyczajów kulturowych odwiedzanych miejsc i integracja w środowisku rówieśników, ale przede wszystkim uczestnictwo w zadaniach, przygotowanych przez gospodarza wizyty. W Świebodzicach było to tzw. "Poetry Slam", czyli publiczna rywalizacja poetów, performerów, wykonawców i wszystkich, którym środkiem wyrazu artystycznego jest słowo.

Zmagania młodych twórców śledzili nie tylko licznie zgromadzeni na sali koledzy, ale także międzynarodowe jury i zaproszeni goście, wśród nich Burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz, kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Zofia Choińska, prezes ZNP w Świebodzicach Urszula Kruczek, dyrektor MDK Agnieszka Gielata, dyrekcja Publicznego Gimnazjum nr 2, panie Teresa Walczak-Jusiel i Renata Kaczmarek oraz grono pedagogiczne i rodzice. Imprezę, w wersji dwujęzycznej, po polsku i angielsku prowadziły zaangażowane w projekt nauczycielki - Anna Broszczak i Małgorzata Chojda-Ozga.

Młodzi wykonawcy imponowali sceniczną dojrzałością i obranymi przez siebie formami wyrazu - jedni z przejęciem recytowali poezję, drudzy prezentowali talent wokalny i instrumentalny, jeszcze inni odczytywali napisane przez siebie eseje, w których poruszali ważne kwestie społeczne. Wszystkie występy stały na równym, wysokim poziomie, dlatego dziwić nie może decyzja jury, które zdecydowało, by wszystkim wręczyć nagrody. A te były wyjątkowe, bo poza certyfikatami potwierdzającymi udział w projekcie, uczniowie zostali obdarowani okolicznościowymi koszulkami opatrzonymi napisem "I love Świebodzice", logami szkoły i projektu oraz wspólnym zdjęciem, które będzie przypominać im o miłych chwilach spędzonych w naszym mieście.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group