Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 572
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Międzynarodowa współpraca

Czwartek, 6 maja 2021, 9:59
Autor: red
Gmina Świdnica: Międzynarodowa współpraca
Fot. Gmina Świdnica
Istnieje ponad 800 polsko–niemieckich partnerstw gmin i powiatów, które obrały sobie za cel bezpośredni kontakt i wymianę między społeczeństwami obywatelskimi obu krajów.

Wśród nich jest gmina Świdnica i miasto Lampertheim, współpracujące ze sobą od ponad 15 lat. Pandemia koronawirusa nie pozwoliła spotkać się w Bremie, zatem konferencja pt. „Ratusz spotyka się w Rathaus” przez najbliższe 3 dni odbywać będzie na platformie ZOOM. Już w pierwszym dniu zgromadziła blisko 100 uczestników, reprezentujących gminy, miasta i powiaty zarówno z Polski jak i z Niemiec.

Co trzy lata PNWM określa obszar tematyczny, który jest szczególnie aktualny i istotny w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży. W tym okresie PNWM intensywnie podejmuje i popularyzuje projekt „U mnie, u Ciebie” w swojej działalności, zarówno programowej, jak i dotacyjnej.

Alternatywą do polsko-niemieckiej wymiany młodzieży odbywającej się w rzeczywistości realnej stały się dziś spotkania wirtualne. Choć jak wielokrotnie mówili uczniowie ze Szkoły im. Alfreda Delpa z Lampertheim oraz ze Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Pszennie nic nie zastąpi bezpośrednich spotkań. Od ponad roku nie są możliwe spotkania face to face, mamy jednak nadzieję, że niebawem się to zmieni – podkreślali zgodnie Dirk Eichenauer z partnerskiego miasta Lampertheim oraz Janusz Waligóra rzecznik prasowy z Urzędu Gminy Świdnica, na co dzień odpowiedzialni za kontakty w ramach partnerstwa miast i gmin.

W październiku 2020 roku Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) zaprosiła wszystkie partnerstwa do udziału w programie szkoleniowo-sieciującym „U mnie i u Ciebie. Spotkania młodzieży w ramach polsko-niemieckich partnerstw gmin i powiatów”, aby między partnerami wzmocnić wymianę młodzieży oraz współpracę pomiędzy instytucjami pracującymi z młodzieżą.

Ponad 150 gmin, miast i powiatów wyraziło swoje zainteresowanie ww. programem. Ze względu na bardzo pozytywny odzew, PNWM przyjęła więcej zgłoszeń i stworzyła dwie grupy, które w latach 2021-2022 wezmą udział w programie.

Pierwsza grupa uczestników właśnie dzisiaj rozpoczęła swoje działania zainaugurowane spotkaniem sieciującym na platformie ZOOM.

Druga grupa rozpocznie program w październiku 2021 roku. Do udziału w niej zaproszono kolejne 28 partnerstw gmin, miast i powiatów.

Stałe elementy dwuletniego programu szkoleniowo-sieciującego to:

spotkanie sieciujące w pierwszym roku. Na początek spotkają się pracownicy administracji miejskiej i powiatowej, odpowiedzialni za partnerstwa miast i pracę z młodzieżą. Spotkanie służy wzajemnemu poznaniu się i wymianie dotyczącej celów, formatów, tematów i możliwości finansowania międzynarodowych spotkań młodzieży;

indywidualne plany współpracy. Każde partnerstwo zdecyduje, w jakim obszarze tematycznym chce otworzyć lub rozbudowywać wymianę młodzieży i zaangażuje w nią lokalne organizacje i instytucje, pracujące z młodymi ludźmi i chcące uaktywnić się w polsko-niemieckiej wymianie młodzieży;

oferta szkoleniowa i doradcza PNWM. Partnerstwa gmin i powiatów, które biorą udział w programie, mogą zamawiać dla zaangażowanych miejscowych instytucji i organizacji seminaria kontaktowe i szkolenia online na tematy związane z wymianą młodzieży oraz korzystać z konsultacji z doświadczonymi trenerkami i trenerami. Koszty tych szkoleń i konsultacji ponosi Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży;

spotkanie podsumowujące w roku następnym. Na spotkanie to zaproszeni zostaną wszyscy przedstawiciele administracji samorządowej i organizacji pozarządowych, instytucji i szkół, które w toku programu zaangażowały się w polsko-niemiecką wymianę młodzieży między partnerami. Spotkanie służy pokazaniu sobie wzajemnie, jakie pierwsze kroki podjęto, aby stworzyć silną lokalną sieć dla polsko-niemieckiej wymiany młodzieży i jakie projekty wymiany zrealizowano.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group