Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 626
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Międzynarodowa wymiana młodzieży

Niedziela, 17 września 2017, 7:31
Aktualizacja: 8:35
Autor: red
Krzyżowa: Międzynarodowa wymiana młodzieży
Fot. użyczone
Uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) przyjeżdżają na wymianę do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży Krzyżowa od ponad 20 lat. To wyjątkowa w historii MDSM wymiana, która towarzyszy nam od samego początku.

Uczniowie ze szkoły Altkönigschule Kronberg (AKS) wraz ze swoimi partnerami z Wrocławia, Grodziszcza, Sankt Petersburga oraz z Rennes (Francja) przez pierwsze cztery lata spotykali się w Stajni - pierwszym wyremontowanym budynku na terenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. Dookoła trwały jeszcze prace budowlane, zakończone w 1998 roku uroczystym otwarciem całego kompleksu. Na zdjęciach z tego okresu widać młodzież przygotowującą plakaty, a w tle plac budowy z remontowanymi budynkami krzyżowskiego majątku.

Szkoła AKS Kronberg jest nie tylko inicjatorem pierwszej wymiany młodzieżowej, która odbyła się w Krzyżowej, ale jest również tą szkołą, która jak żadna inna od tak dawna i z taką regularnością przyjeżdża do Krzyżowej zabierając ze sobą niezliczone szkoły partnerskie. Z grubsza licząc w ramach tej wymiany do Krzyżowej przyjechało już ok. tysiąca uczniów.

Koncepcję tych międzynarodowych spotkań młodzieży stworzył nauczyciel Jürgen Matern, przewodniczący koła zainteresowań nt. Krzyżowej w szkole AKS Kronberg. Natomiast idea spotkań bazuje na holistycznych założeniach Eugena Rosenstock-Huessyego (1888-1972) ze szczególnym uwzględnieniem następujących punktów:

- Pracy teoretycznej poruszającej zagadnienia historii współczesnej: dziś to m.in. Ruch Oporu wobec narodowego socjalizmu, historia najnowsza Polski, rozmowy ze świadkami czasu;

- Prac praktycznych (porządkowanie Wzgórza Cmentarnego);

- Wymiany kulturowej (wieczory narodowe);

- Wycieczek: Dzierżoniów (Synagoga), Wrocław, Świdnica, miejsca pamięci (Rogoźnica, Auschwitz).

W tym roku w projekcie wzięło udział 33 uczestników i uczestniczek, którzy przyjechali ze szkół w: Kronberg (Niemcy), Brest (Białoruś), Warszawa (Polska), Las Palmas (Hiszpania), Praga (Czechy).

W tym roku uczestnikom projektu udało się również spotkać z Helmuthem Casparem von Moltke – synem Freyi i Jamesa von Moltke, który właśnie odwiedza Krzyżową, w ramach pobytu studyjnego Fundacji im. Freyi von Moltke na rzecz Krzyżowej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group