Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1048
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Międzynarodowe obchody

Piątek, 6 września 2019, 13:23
Autor: red
Gmina Świdnica: Międzynarodowe obchody
Fot. Gmina Świdnica
1 września z udziałem międzynarodowych delegacji władze miasta Lampertheim uczciły pamięć ofiar w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W tym dniu w jednej z sal ratusza została otwarta wystawa „Odrzucając kłamstwo” z historii oporu i opozycji antytotalitarnej w XX wieku.
- Lekcje II wojny światowej wzywają nas do solidarności i uświadomienia sobie, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. Pokój to pojęcie ważne, ale nader kruche, o które musimy dbać i bez ustanku pielęgnować – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Na rocznicowe obchody do niemieckiego miasta Lampertheim przybyli goście z partnerskich gmin: Maldegem, Adrii, Dieulouard oraz gminy Świdnica. Główne uroczystości rozpoczęła ekumeniczna modlitwa w kościele św. Łukasza przy współudziale samorządowców. W nabożeństwie upamiętniającym ofiary II wojny światowej wołanie o POKÓJ na świecie wypowiadane było w kilku językach. Kolejnym punktem obchodów 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej było otwarcie wystawy „Odrzucając kłamstwo” (auf Deutsch In der Wahrheit leben) w wersji objazdowej, która powstała dzięki Stowarzyszeniu Kreisau-Initiative. Po raz pierwszy została pokazana w Berlinie w 2004 r. w niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych z okazji 60 rocznicy próby zamachu na Hitlera. Ta opowieść ma służyć pamięci, edukacji i kształtowaniu obywatelskich postaw nie tylko wśród Polaków i Niemców, ale nas wszystkich. Ma również uświadomić i przestrzec kolejne pokolenia przed zniszczeniami jakie niosą za sobą wojny i jakie są ich konsekwencje.
- Tylko razem, na gruncie dobrego sąsiedztwa możemy rozwiązywać problemy te małe, ale i te duże. Jestem przekonana, że więzi i przyjaźnie, które zostały i zostaną zawiązane podczas wielu wzajemnych spotkań pomiędzy mieszkańcami naszych miast partnerskich, będą procentowały kolejnymi cennymi inicjatywami. Bowiem tylko kontakt osobisty między ludźmi różnych narodowości i regionów prowadzi do pokoju, lepszego zrozumienia, do przełamywania uprzedzeń i lepszego poznania siebie nawzajem. Budując przyszłość Europy i świata, nie zapominajmy o przeszłości – podkreślała wójt gminy Świdnica.

Od kilkunastu lat wystawa gości w kolejnych miastach Europy, a odwiedzający ją mieszkańcy mają żywą lekcję historii tamtych wydarzeń i cenną wskazówkę na przyszłość - życie oparte na prawdzie i pokoju. Tym razem zawitała do partnerskiego miasta Lampertheim, a głównym prelegentem wystawy była Annemarie Franke – członek Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W tym dniu burmistrz Goffried Störmer wręczył Teresie Mazurek GOŁĘBIA POKOJU, a władze miasta Lampertheim uhonorowały medalami partnerstwa: Margid Selb, Ditera Meyer, Teresę Mazurek i Reginę Adamską.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group