Środa, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 544
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Mieszkańcy stoją murem za sołtysem

Środa, 11 lutego 2015, 8:12
Aktualizacja: 16:14
Autor: red.
Rogoźnica: Mieszkańcy stoją murem za sołtysem
Fot. UM Strzegom
– Po co szukać lepszego sołtysa, skoro ten jest dobry – powiedział Józef Franczak, na zebraniu wiejskim w Rogoźnicy.

Ponieważ kadencja sołtysów 2011 – 2015 dobiegła końca, w poszczególnych sołectwach gminy Strzegom odbywają się zebrania wiejskie, na których mieszkańcy dokonują wyboru nowych władz, czyli sołtysów i rad sołeckich. Jest to zgodne z ustawą o samorządzie gminnym, bowiem zebranie wiejskie jest w sołectwie organem uchwałodawczym, a jego najważniejszym zadaniem jest właśnie wybór sołtysa i rady sołeckiej.

9 lutego br. odbyło się zebranie wiejskie w Rogoźnicy, na które przybyło 134 osoby na 583 mieszkańców uprawnionych do głosowania. Frekwencja była imponująca, a na świetlicy wiejskiej brakowało miejsc. Z ramienia Urzędu Miejskiego w Strzegomiu w zebraniu wzięli udział: Wiesław Witkowski, zastępca burmistrza Strzegomia oraz Alicja Czekajło, inspektor ds. wsi. Obecny był również Tomasz Jeziorski, radny Rady Miejskiej. Mieszkańcy zgłosili tylko jedną kandydaturę na sołtysa - Henryka Radkowskiego. W wyniku tajnego głosowania kandydat otrzymał 129 głosów i został ponownie wybrany. Wolą mieszkańców członkami rady sołeckiej zostali: Dynowska Aleksandra, Gołąb Paweł, Rostkowski Łukasz, Snoch Bogumiła, Stachoń Tomasz, Zydroń Marian.

- Współczesny sołtys pełni rolę służebną wobec mieszkańców, jak i wobec naszej małej ojczyzny, jaką jest nasza wieś. Dziękuję wszystkim mieszkańcom za efektywną współpracę i okazaną pomoc – powiedział Henryk Radkowski, ponownie wybrany sołtys wsi.

- Dobrze jest kontynuować raz podjęte zadania i na ich bazie nakreślać nowe– mówią mieszkańcy - a sołtys dobrze współpracuje z władzami samorządowymi. Wspólny cel łączy, a tym celem jest rozwój gminy. I w tym zakresie w Rogoźnicy wiele już zrobiono w ubiegłej kadencji. Do takich priorytetowych zadań należały takie zadania inwestycyjne m.in. jak: remont zaplecza kuchennego i toalet w świetlicy, remont kościoła pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza, wykonanie kanalizacji i przyłączy, odtworzenie nawierzchni dróg po kanalizacji, budowa nowych dróg i chodników. Dla rekreacji i wypoczynku zamontowano siłownię plenerową w parku miejskim, który cieszy się wielką popularnością. Wykonano nowe założenia zieleni. W celu wsparcia jednostki straży pożarnej działającej w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym zakupiono wysokiej klasy samochód strażacki. Wielką zaletą sołtysa jest umiejętność pozyskiwania sponsorów dla celów inwestycyjnych sołectwa.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group