Niedziela, 16 stycznia
Imieniny: Waldemara, Włodzimierza
Czytających: 620
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Mieszkańcy złożyli dziękczynienie za plony

Poniedziałek, 8 września 2014, 14:15
Aktualizacja: 14:18
Autor: red.
Świebodzice: Mieszkańcy złożyli dziękczynienie za plony
Fot. UM Świebodzice
Zgodnie z tradycją, początek września to w rolnictwie czas podziękowania za urodzajne żniwa i obfite plony. W niedzielę, 7 września, na uroczystościach dziękczynnych zebrali się przedstawiciele władz miejskich, mieszkańcy Cierni – rolniczej dzielnicy Świebodzic oraz zaproszeni goście. Piękna pogoda sprawiła, że w tym ważnym dla społeczności lokalnej Cierni święcie, chętnie uczestniczyli również mieszkańcy innych części miasta.

Uroczystości dożynkowe, zorganizowane na boisku OSiR w Cierniach, rozpoczęły się polową mszą świętą. Eucharystię koncelebrowało trzech kapłanów: ks. prałat Jan Gargasewicz, dziekan dekanatu świebodzickiego i proboszcz parafii pw. św. Mikołaja, ks. Józef Bernaś z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz ks. Witold Wojewódka z parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski. Homilię wygłosił zaproszony na świebodzicką uroczystość ks. Mieczysław Studzienny. Kapłan w kazaniu zwrócił szczególną uwagę na konieczność pielęgnowania więzi rodzinnych.

W obchodach Święta Plonów udział wzięli: Burmistrz Miasta Bogdan Kożuchowicz wraz z małżonką, Sekretarz Miasta Anna Żygadło, Skarbnik Luiza Gass-Sokólska, Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans oraz jej Wiceprzewodniczący Zdzisław Pantal; a także wielu radnych miejskich.

- W ostatnim roku zintensyfikowaliśmy w dzielnicy Ciernie działania związane z budową nowych i przebudową dotychczasowych rowów melioracyjnych, ponieważ priorytetem jest bezpieczeństwo. Podjęte działania przeciwpowodziowe przywodzą mi kolejną ważną inicjatywę, która stała się udziałem mieszkańców Cierni. Pragnę podziękować i pogratulować wszystkim tym, którzy włączyli się w bardzo istotną w wymiarze jedności i solidarności, budowę pięknej kapliczki z figurą św. Jana Nepomucena. Choć figura zlokalizowana jest tu, na Cierniach, wierzę, że będzie chroniła całe Świebodzice - powiedział Burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Na jak zwykle pięknie udekorowanym ołtarzu, nie zabrakło płodów rolnych - zbóż, warzyw i owoców, które w geście dziękczynienia złożyli mieszkańcy Cierni, symbolicznego wieńca, a także dożynkowych bochnów chleba, które na ręce Burmistrza, Sekretarz Miasta oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej złożyli starostowie tegorocznych dożynek - Monika Graca i Michał Stolarczyk.

Po mszy świętej rozpoczęła się rozrywkowa część Dożynek. - Mam przyjemność powitać wszystkich zgromadzonych na tegorocznych Dożynkach. Obchodzimy dzisiaj wyjątkowe święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To wy jesteście autentycznymi bohaterami. Za ten trud waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składamy wyrazy uznania, szacunku i podziękowania - powiedziała starościna, Monika Graca.

Na przybyłych świebodziczan czekało bardzo wiele atrakcji. Mieszkanki Cierni prowadziły kawiarenkę, w której można było się napić i posilić - wśród serwowanych specjałów królowały domowe wypieki, a także kawa i herbaty owocowe. Nie zabrakło tradycyjnych dla Dożynek stoisk z atrakcjami dla dzieci, a swój punkt miał także Miejski Dom Kultury, gdzie dzieci miały możliwość wzięcia udziału w warsztatach plastycznych. Wiele działo się również na scenie. Tradycyjnie już wystąpił świebodzicki chór Akord i tancerze z MDK, a dla dzieci przygotowano program "Wesoła Lusi". O godz. 17:00 rozpoczęła się taneczna część imprezy. W rytm największych hitów bardzo wielu gości ruszyło do tańca.

Tegoroczne Dożynki to już dwudzieste trzecie święto plonów w Świebodzicach.

(Tomasz Merchut)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group