Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1504
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Milion na obiekty sakralne

Niedziela, 28 stycznia 2024, 9:05
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 stycznia 2024, 11:06
Autor: red
Gmina Świdnica: Milion na obiekty sakralne
Fot. Gmina Świdnica
Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Otrzymane wsparcie może być przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. Na liście beneficjentów pierwszego naboru wniosków znalazły się 3 gminne świątynie z rządowym dofinansowaniem.

- Każdy z tych obiektów, które znalazły się na liście inwestycji z rządowym dofinansowaniem, to świadek historii. Obiekty sakralne to swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością, bardzo często stanowią oś życia każdej miejscowości. Wśród zabytków, które otrzymały dofinansowanie, jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowiciach, kościół św. Anny w Grodziszczu oraz kościół św. Jadwigi w Mokrzeszowie - mówi wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Podczas XCI sesji Rady Gminy Świdnica radni jednogłośnie podjęli uchwały w sprawie udzielenia dotacji dla 3 parafii Rzymsko-Katolickich na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowalne przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków w ramach środków pozyskanych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Łącznie jest to kwota 914 021,54 zł.

Wśród wykonywanych prac będzie np. remont dachów – jak w przypadku kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowiciach (rządowe dofinansowanie: 99 812,96 tys. zł), konserwacja ołtarza głównego – jak we wnętrzu kościoła pw. św. Anny w Grodziszczu (rządowe dofinansowanie: 237 tys. zł) czy rewializacja obiektu sakralnego – jak w kościele pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie (rządowe dofinansowanie: 587,2 tys. zł).

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group