Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 709
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miliony na drogi

Środa, 8 lutego 2023, 9:13
Autor: red
Świdnica: Miliony na drogi
Fot. UM Świdnica
Miliony na inwestycje drogowe w Świdnicy.

Ponad 9,5 miliona złotych trafi do Świdnicy na inwestycje drogowe. Decyzję w tej sprawie ogłosił minister Michał Dworczyk podczas briefingu prasowego, który odbył się w poniedziałek, 6 lutego w Świdnicy. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2023.

W spotkaniu uczestniczyli także wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska, poseł Marcin Gwóźdź, wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko oraz Krystian Werecki zastępca prezydent Świdnicy.

Na rozbudowę wraz z przebudową ulicy Kraszowickiej etap IV miasto otrzyma 4 535 813 zł i na budowę z przebudową ulicy Inżynierskiej - 5 010 000 zł.

- Drogi mają bardzo duże strategiczne znaczenie w świdnickiej sieci drogowej. W ciągu ostatnich trzech lat kilkakrotnie, niestety bezskutecznie, ubiegaliśmy się o dofinansowanie remontu, gdyż miasto nie uniosłoby samodzielnie takiej inwestycji. Przypomnę, że w tym czasie właśnie bez wsparcia zewnętrznego zrealizowaliśmy 9-milionową modernizację Polnej Drogi. Bardzo dziękuję ministrowi Dworczykowi za skuteczną pomoc. Jednocześnie jestem wdzięczna Pani wójt Teresie Mazurek za wsparcie inicjatywy dotyczącej ulicy Kraszowickiej. To ważna droga, łącząca nasze gminy. Inwestycja nie tylko poprawiał komfort jazdy samochodem, ale stworzy nowe bezpieczne połączenie rowerowe w naszym regionie. Jak widać - w sprawach ważnych dla miasta, warto rozmawiać. I dochodzić do dobrych rozwiązań – mówi prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Inwestycja przy ul. Inżynierskiej ma bardzo duże znaczenie, zarówno w aspekcie technicznym, jak i społecznym. Z jednej strony usprawni układ komunikacyjny Świdnicy, w szczególności pozwoli na dostęp do terenów inwestycyjnych WSSE INVEST-PARK oraz nowych trenów inwestycyjnych w strefie aktywności gospodarczej i ich aktywizację, z drugiej zaś usprawni dojazd mieszkańcom do miejsc pracy, a przede wszystkim ograniczy liczbę wozokilometrów w transporcie publicznym, gdyż właśnie przy tej ulicy znajduje się baza MPK. Obliczono, że budowa nowego odcinka ul. Inżynierskiej pozwoli na roczne zmniejszenie przejazdów technicznych o 16 000 km, co daje ok. 50 tysięcy złotych oszczędności, wynikających ze zmniejszenia zużycia paliwa. Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę ok. 9 mln zł.

Ulica Kraszowicka, przez połączenie z drogą powiatową 2876D wyprowadza ruch pojazdów z uprzemysłowionego rejonu miasta w kierunkach na Dzierżoniów (w tym do Specjalnej Strefy Ekonomicznej) i Zagórze Śląskie. Stanowi dogodne połączenie drogowe, a w przypadku budowy drogi rowerowej – także rowerowe dla mieszkańców gminy wiejskiej Świdnica. Może też być kontynuacją tras turystycznych – rowerowych dla mieszkańców Świdnicy. Obecny stan techniczny ulicy jest bardzo zły – brak oświetlenia, chodników, ścieżki rowerowej. Inwestycja ma na celu usprawnienie połączeń na w/w kierunkach poprzez stworzenie ciągu komunikacyjnego o podniesionych parametrach użytkowych i zwiększonej przepustowości. Jest to bardzo istotne z uwagi na fakt budowy w rejonie ulic Bystrzycka/Kraszowicka dużego osiedla mieszkaniowego, którego mieszkańcy dojeżdżają ulicą Kraszowicką do pracy, szkół, instytucji publicznych, itp. Droga zapewnia też jedyny dostęp do terenów przyległych, przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i usługowe. Wartość inwestycji szacowana jest na kwotę ok. 9 mln zł.

- Pamiętamy i zdajemy sobie sprawę, że stan techniczny wielu ulic w mieście pozostawia wiele do życzenia. Aplikujemy o środki zewnętrzne z różnych źródeł, realizujemy też kosztowne inwestycje drogowe z własnego budżetu, przypomnę o przebudowie ul. Polna Droga, Wrzosowej czy też Jarzębinowej. Sukcesywnie staramy się realizować naprawy, remonty i przebudowy mniejszych i większych ulic. Proces ten jest jednak rozłożony w czasie ze względu na ograniczone możliwości finansowe miasta - mówi zastępca prezydent, Krystian Werecki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group