Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 1042
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Jaworzyna Śląska: Miliony na przebudowę

Wtorek, 8 grudnia 2020, 9:30
Autor: red
Gmina Jaworzyna Śląska: Miliony na przebudowę
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Trwa scalanie gruntów w Piotrowicach Świdnickich i części Pastuchowa. W ramach realizacji zadania powstanie bądź ulegnie przebudowie ponad 5 kilometrów dróg, a to nie koniec inwestycji drogowych. W przygotowaniu są wnioski do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie przebudowy kolejnych dróg.

Scalenie gruntów polega na wydzieleniu nowych działek ewidencyjnych, o innym ukształtowaniu w stosunku do pierwotnych, w celu doprowadzenia do zmniejszenia ilości małych, rozproszonych działek składających się na gospodarstwo oraz do powiększenia ich średniej wielkości. W ramach projektu scalenia przeprowadza się również prace w zakresie zagospodarowania poscaleniowego terenu, które obejmują w szczególności stworzenie funkcjonalnej sieci dróg dojazdowych do gruntów rolnych i leśnych oraz wykonanie zadań wpływających na regulację stosunków wodnych na obszarze objętym scaleniem.

Temat scalania gruntów w Piotrowicach i części Pastuchowa był tematem spotkania, do jakiego doszło w czwartek 3 grudnia w Urzędzie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej. Wzięli w nim udział Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego i Grzegorz Grzegorzewicz, burmistrz Jaworzyny Śląskiej.

Zadanie realizuje powiat świdnicki z udziałem środków finansowych Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. W 2018 roku pozyskał na ten cel ponad 7,7 mln zł, z czego poziom pomocy ze środków EFRROW w formie refundacji wynosi ok. 4,9 mln zł. Wykonawcą scaleń na mocy porozumień pomiędzy województwem dolnośląskim a starostą świdnickim jest Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu. Operację koordynuje i od strony formalnej prowadzi z upoważnienia starosty - geodeta powiatowy, przy udziale Powiatowego Biura Geodezji i Katastru w Świdnicy.

Zgodnie z projektem scalania w ramach zagospodarowania poscaleniowego przebudowie ulegnie 5 dróg o łącznej powierzchni ok. 5140 m. Planowane prace powinny zakończyć się pod koniec 2022 roku. - To nie koniec inwestycji w drogi dojazdowe. O dofinansowanie przebudowy kolejnych dróg gmina zamierza wnioskować w przyszłym roku do Urzędu Marszałkowskiego – zapowiada burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group