Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 866
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Miliony na scalanie

Poniedziałek, 29 maja 2017, 13:10
Autor: red
Gmina Strzegom: Miliony na scalanie
Fot. UM Strzegom
Starosta świdnicki Piotr Fedorowicz podpisał umowę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na tzw. scalanie gruntów w trzech wsiach gminy Strzegom: Granicy, Tomkowicach i Godzieszówku.

Dofinansowanie w wys. ponad 8 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Proces scalenia zapewni nowy wizerunek tym sołectwom.

Z tej wiadomości szczególnie zadowolony jest burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.
- Konkurencja była bardzo duża. Zwyciężyliśmy z gminą Jaworzyna Śl. o dziesiąte punktu. Szczególne słowa podziękowania kieruję do sołtysów wsi Granica, Tomkowice i Godzieszówek. Takich programów na terenie Dolnego Śląska będzie realizowanych tylko pięć - podkreśla burmistrz.

Obok "scalania gruntów" wyznaczone zostaną inne drogi, które będą budowane z nakładką bitumiczną. Jedną z nich będzie droga łącząca Granicę z Tomkowicami obok posesji pana Błaszkowskiego. Ciekawym połączeniem wsi, które powstanie, to droga Tomkowice - Godzieszówek przez tzw. tory. Powstaną też inne drogi, które będą stanowić świetny układ dróg dla miłośników jazdy na rowerze. Będzie to parę kilometrów dróg wśród pól uprawnych. Zostaną wykonane nowe przepusty. Będzie stworzony też nowy system odwadniający poprzez budowę rowów. Najważniejszym dla pani marszałek Ewy Mańkowskiej - co wyraziła w trakcie podpisania uroczystej umowy - będzie nasadzenie bardzo dużej ilości drzew wzdłuż dróg i rowów.

Przed złożeniem podpisów o chęci przystąpienia do "scalania" wielu właścicieli tych trzech wsi odwiedziło Mściwojów i Milikowice, które realizowały program w pierwszej edycji. Wrażenia - jak wszyscy podkreślali - były niesamowite. Warto też zaznaczyć, że wszystkie wsie w gminie Strzegom otrzymały od gminy propozycję startu w konkursie "scalania gruntów". Wygrali najbardziej zdesperowani i chętni. Dużą aktywnością wykazały się wsie Stanowice i Olszany. Środków finansowych było tylko na 5 obszarów w całym województwie.

Uzyskana zgoda właścicieli gospodarstw rolnych do uruchomienia procesu scalenia gruntów pozwoliła na wystąpienie przez starostę o środki finansowe Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Kwota dofinansowania wynosi ponad 8 mln zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group