Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 1371
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Miliony na wymianę kopciuchów

Piątek, 23 grudnia 2022, 7:10
Autor: red
Świdnica: Miliony na wymianę kopciuchów
Fot. UM Świdnica
Zastępca prezydent Świdnicy, Szymon Chojnowski wraz z dyrektorem Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej, Maciejem Glebą uczestniczyli we wtorek, 20 grudnia w konferencji prasowej zorganizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Podczas spotkania podpisano umowę dotyczącą programu „Ciepłe Mieszkanie. Świdnica otrzyma na ten cel 9 937 500 zł. Omówiono także zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2023 roku.

Program "Ciepłe Mieszkanie" bywa określany jako uzupełnienie projektu "Czyste Powietrze". Na stronie czystepowietrze.gov.pl czytamy, że celem jest "poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych". Podobnie jak w przypadku „Czystego Powietrza” cele mają zostać osiągnięte za sprawą wymiany tzw. "kopciuchów" i poprawy efektywności energetycznej polskich domów (np. wymiana okien i drzwi).

„Ciepłe Mieszkanie” powstało jako osobny program dla osób, które posiadają status właściciela lub współwłaściciela lokalu mieszkalnego, który znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.

Dotacja programu „Ciepłe Mieszkanie” obejmuje wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na między innymi:

pompy ciepła (jej różne rodzaje);
kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie;
kotły gazowe kondensacyjne;
ogrzewanie elektryczne.

Oprócz tego dofinansowanie obejmuje również podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, jak i:

wymianę okien i drzwi;
wykonanie instalacji centralnego ogrzewania (c.o.) i ciepłej wody użytkowej (c.w.u.);
wentylację mechaniczną;
dokumentację projektową.
Dofinansowanie z programu ma różne wymiary: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Dotacja może wynieść do 15 000 zł dla podstawowego poziomu, do 25 000 zł dla podwyższonego poziomu oraz do 37 500 zł dla najwyższego poziomu.

Poziom podstawowy został przeznaczony dla osób fizycznych, których dochód roczny nie przekracza 120 000 zł. Maksymalna kwota dotacji może wynosić:

do 30% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie może to być więcej niż 15 000 zł na jeden lokal mieszkalny;
Z kolei poziom podwyższony przeznaczony jest dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza kwot: 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Maksymalna kwota dotacji wynosi wówczas:

do 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie może to być więcej niż 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny;

Najwyższy poziom dofinansowania przysługuje natomiast przy spełnieniu następujących warunków: dochód na osobę nie przekracza kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego i wynosi do 37,5 tys. (do 90% kosztów kwalifikowanych).

Ogłoszenie naboru wniosków dla mieszkańców Świdnicy planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku, o dokładnej dacie poinformujemy w osobnym komunikacie. Szczegółowe informacje będzie można uzyskać po ogłoszeniu naboru w Wydziale Dróg i Infrastruktury Miejskiej w pokoju 318 lub dzwoniąc pod nr tel. 74/ 856 28 80.

Umowy dotyczące programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisali także przedstawiciele gmin: Bielawa, Stronie Śląskie, Dobromierz, Strzegom, Oleśnica, Trzebnica, Sobótka, Prusice, Żórawina, Krośnice, Wrocław, Strzelin oraz gminą Nowa Ruda i Nowa Ruda Miasto.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group