Poniedziałek, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 974
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pszenno: Mistrzowie ortografii nagrodzeni

Niedziela, 30 marca 2014, 16:46
Aktualizacja: 20:51
Autor: red.
Pszenno: Mistrzowie ortografii nagrodzeni
Fot. użyczone
Harmideru narobił chart wuja, który pożarł wędlinę z talerza hrabiny Honoraty. Między innymi z takimi językowymi pułapkami zmierzyli się uczestnicy X Gminnego Konkursu Ortograficznego . 27 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Świdnica walczyło w piątek, 28 marca w Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie o tytuł Mistrza Ortografii.

Język młodych ludzi ciągle się zmienia i niestety często jest to zmiana na gorsze. - To efekt korzystania z nowinek technologicznych, zmiany systemu komunikowania – mówiła Maria Jaworska dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Świdnicy. Z dumą mogę przyznać, że Wy jesteście tego zaprzeczeniem. Wykazaliście się nie lada wiedzą aby poprawnie napisać tekst dyktanda, stosując poprawne zasady ortografii, interpunkcji oraz pisowni łącznej lub rozdzielnej.

Gospodarzem konkursu niezmiennie od 10 lat jest Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pszennie. Autorem tekstów dyktanda na tegoroczny finał była Małgorzata Ochenduszko, nauczyciel języka polskiego. Konkurs ortograficzny odbywał się w II kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych.

- Język polski jest tak bogatym językiem, że bardzo chcielibyśmy, żeby młodzież z tego bogactwa korzystała i to w sposób poprawny. Aby posługiwać się polszczyzną, trzeba znać reguły i tak też do ortograficznych potyczek przygotowywali się uczniowie pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Równie ważnym elementem w dobie internetu i rozwoju technologii komputerowych jest czytanie, bowiem rozwija wiedzę ogólną, która na pewno przydaje się w konkursach ortograficznych – mówiła wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Pszennie Janina Wąsowicz.

Efekty naszej pracy, a szczególnie z udziału w dorocznym konkursie ortograficznym widzimy również u naszych absolwentów. Dowodem na to jest Beata Janus, absolwentka naszej szkoły, a obecnie uczennica I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, która przeszła pomyślnie okręgowy etap Olimpiady Literatury i Języka Polskiego i znalazła się w gronie uczniów zakwalifikowanych do zawodów centralnych- dodaje dyrektor szkoły Tadeusz Szarwaryn.

Po sprawdzeniu prac konkursowych X Gminnego Konkursu Ortograficznego Komisja postanowiła przyznać w grupie wiekowej szkół podstawowych:

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla ucz. Natalii Męczywór - ze Szkoły Podstawowej im. L.Wawrzyńskiej opiekun p. Monika Janiszewska

II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla ucz. Karoliny Zając - ze Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Pszennie opiekun p. Edyta Jesionek-Skoczylas

III miejsce dla ucz. Wiktorii Stamborskiej - ze Szkoły Podstawowej. w Mokrzeszowie opiekun p. Beata Sosnowska

Wyróżnienie dla ucz. Natalii Janiszewskiej ze Szkoły Podstawowej w Lutomi Dolnej opiekun p. Tomasz Hrynacz

w grupie wiekowej gimnazjum :

I miejsce i tytuł Mistrza Ortografii dla ucz. Michała Pfanhausera - z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym opiekun p. Dorota Grzeszczuk

II miejsce i tytuł Wicemistrza Ortografii dla ucz. Marcina Rokosza - z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun p. Urszula Bogusławska

III miejsce dla ucz. Natalii Adamczewskiej - z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym opiekun p. Dorota Grzeszczuk

Wyróżnienie dla ucz. Dominiki Gołąbek z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie opiekun p. Urszula Bogusławska

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu oraz ich nauczycielom za trud i przygotowanie!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group