Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 568
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi na sesji

Wiadomości: Gmina Świdnica
Poniedziałek, 29 marca 2010, 8:09
Aktualizacja: 8:11
Autor: GŚ, opr. MaS
Fot. GŚ
Podczas ostatnich obrad Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji członkowie młodzieżowej Rady Gminy Świdnica mogli zapoznać się z formułą obrad komisji, procesem opiniowania projektów uchwał oraz, co najważniejsze, zadawać pytania i czynnie uczestniczyć w dyskusjach. Kolejnym etapem zdobywania doświadczeń będzie udział młodych radnych w obradach LXII Sesji Rady Gminy, która zaplanowana jest na dzisiaj.

Przedmiotem obrad komisji oświaty było opiniowanie uchwał na sesję m.in. w sprawie ustalenia nazwy przedszkola w Pszennie i nadania prawa posiadania sztandaru oraz sprawozdanie z działalności GLKS. Przedstawiciele młodzieżowej rady „na żywo” poznali poszczególne etapy tworzenia projektów uchwał. Wysłuchali również sprawozdania dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji na temat wyłonienia w drodze konkursu oferty na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej i sportu.

Spotkanie z Komisją Oświaty poprzedzone została naradą z wójtem gminy Świdnica, na której omówiono potencjalne obszary współpracy. Udział przy opracowywaniu kalendarza imprez gminnych, tworzenie i współorganizowanie imprez dla młodzieży, udział w uroczystościach gminnych, opiniowanie działań związanych z oświatą i kulturą, bezpieczeństwo w szkole i w miejscu zamieszkania - to tylko wybrane działania, z jakimi zmierzy się młodzieżowa rada.

Pojawiła się również pierwsza inicjatywa ze strony członków młodzieżowej rady, aby sobotę 17 kwietnia, która poprzedza Światowy Dzień Ziemi (22.04) ogłosić dniem sprzątania gminy. Zamysłem radnych jest włączenie do tej akcji nie tylko samej młodzieży, ale poprzez sołtysów wsi rozpropagowanie tych działań na wszystkie sołectwa. Pomysł już zyskał poparcie wójta gminy i z pewnością zostanie przedstawiony na najbliższej naradzie sołtysów 31 marca. - Po długiej zimie przyszedł czas na sprzątanie – mówili młodzi radni. Ponadto młodzieżowa rada zamierza baczniej przyglądać się sprawom bezpieczeństwa w swoich miejscowościach i zgłaszać wszelkie uwagi bezpośrednio do właściwych komisji.

Na zakończenie spotkania wójt gminy przekazała zaproszenie do udziału w szkoleniach organizowanych przez Parlament Młodzieży Wrocławia. - We Wrocławiu od kilkunastu lat działa Parlament Młodzieży Wrocławia, spotykamy się, dzielimy pomysłami, spieramy o ważne sprawy i wspólnie pracujemy. Dzięki niemu głos młodych jest wyraźnie słyszany przez dorosłych. To naprawdę świetna przygoda, którą chcemy się podzielić z młodymi świdniczanami i mieszkańcami powiatu świdnickiego - mówi Grzegorz Kalinowski, szef PMW.

Działa również strona internetowa Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica, która współtworzą sami członkowie rady: www.mrg-swidnica.cba.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group