Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 665
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Młodzież ma głos– Świdnicka Rada Młodzieżowa

Poniedziałek, 28 listopada 2011, 13:17
Aktualizacja: 13:21
Autor: JB
Świdnica: Młodzież ma głos– Świdnicka Rada Młodzieżowa
Fot. użyczone
Sesja Świdnickiej Rady Młodzieżowej odbyła się dzisiaj w sali Urzędu Stanu Cywilnego. Zebrani licznie przedstawiciele szkół gimnazjalnych i średnich wygłaszali swoje postulaty.

Tematem spotkania były prawa i obowiązki młodzieży. Pierwszą podjętą dyskusją na dzisiejszej radzie była instytucja Rzecznika Praw Dziecka. Przedstawiono zakres jego obowiązków, cel jego działalności.

We wszystkich placówkach oświatowych na terenie naszego miasta według przyjętych statutów uczeń ma prawo: do właściwego procesu kształcenia, opieki wychowawczej, życzliwego traktowania, swobody wypowiedzi i myśli, rozwijania zdolności, do sprawiedliwej i jawnej oceny, do powtórzeń i ugruntowania wiedzy, do zadawania pytań, do poradnictwa psychologicznego, do odwołania się od decyzji nauczyciela, zmiany szkoły bez podawania przyczyny. Uczennica jednego z gimnazjów przytoczyła dwa przykłady, gdzie łamane jest nagminnie prawo ucznia. Nauczyciel między innymi nie ma prawa zadawania prac domowych na weekend, oraz nie ma prawa naruszać prywatności korespondencji.


Niektórzy przedstawiciele rady twierdzą, że pedagoga szkolnego i psychologa w jednym z gimnazjów zna tylko jakieś 25% uczniów i to tylko z widzenia. Zastanawiający jest sens zatrudniania w ogóle takiej osoby w szkole. Jej praca powinna polegać nie tylko na rozmowach przy ewentualnych przewinieniach, ale powinien pedagog lub psycholog przede wszystkim znać swoich uczniów i chociaż wykazywać minimum zainteresowania ich problemami. Młodzież właśnie tego oczekuje a co najważniejsze nie boi się o tym mówić.

Następne spotkanie rady już w grudniu. Praca młodych nie polega jednak tylko na ulepszaniu świata szkolnego ale i na pracy charytatywnej. Zostali właśnie docenieni za przeprowadzenie akcji na rzecz chorej dziewczynki. Nam pozostaje się tylko cieszyć, że nasza przyszłość należy do takich młodych, inteligentnych ludzi, którzy swoją postawą pokazują, że warto walczyć o swoje rację, nawet te najbardziej utopijne i działać we wspólnym interesie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group