Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 981
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Modernizują studnie

Wtorek, 13 grudnia 2022, 17:38
Autor: red
Gmina Żarów: Modernizują studnie
Fot. UM Żarów
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. zakończył kolejny etap inwestycji dotyczący modernizacji studni głębinowych. W ramach otrzymanej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zrealizowano modernizację studni głębinowych na ujęciach wody w Kalnie i Wierzbnej.

- Całość inwestycji to kwota 306 tys. zł., przy czym prace wykonywane przez firmę zewnętrzną wyniosły ponad 270 tys.zł. Polegały na zakupie i montażu szaf sterujących do studni głębinowych, zakupie i montażu sond hydrostatycznych, zakupie pomp głębinowych oraz zakupie i podłączeniu komunikacji radiowej do przesyłania danych elektronicznych do systemu SCADA. Pozostałe koszty prac, związane z montażem światłowodu i zakupem niezbędnego materiału, wykonywane były przez pracowników naszej spółki, co znacznie obniżyło koszty realizacji powyższego przedsięwzięcia. Zakończenie tego etapu inwestycji pozwoli scalić projekt całego systemu monitorującego pracę naszych ujęć. Dzięki niemu uzyskaliśmy wgląd w pracę studni oraz przebieg procesu produkcji i uzdatniania wody - mówi Grzegorz Osiecki prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

Zastosowane rozwiązania pozwalają na korzystanie z alertów generowanych automatycznie w sytuacji przekroczenia zadanych wcześniej wartości parametrów pracy studni i pomp, a zbierane dane są wizualizowane w sposób poprawiający ich czytelność, co sprawia, że oceny wyników mogą bez problemu dokonać przeszkoleni pracownicy SUW. Wszystkie dane podlegają archiwizacji, a baza danych historycznych jest doskonałym materiałem do prowadzenia analiz zmierzających do stworzenia zaawansowanych scenariuszy reakcji w sytuacjach zagrożenia oraz lepszego prognozowania zbliżających się awarii.

- W przyszłym 2023 roku planujemy kolejne prace związane z modernizacją studni głębinowych, które są niezbędne z uwagi na ciągle zmniejszające się ilości pozyskanej wody. Z pewnością w niedalekiej przyszłości będziemy musieli szukać nowych źródeł wodonośnych dla prawidłowego zaopatrzenia mieszkańców gminy Żarów w wodę bytową - dopowiada prezes ZWiK Sp. z o.o. Grzegorz Osiecki.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group