Sobota, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 635
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Moja Świdnica. Mój budżet – rozpoczęły się spotkania z mieszkańcami

Wtorek, 26 listopada 2013, 10:48
Aktualizacja: 14:25
Autor: red.
Świdnica: Moja Świdnica. Mój budżet – rozpoczęły się spotkania z mieszkańcami
Fot. użyczone
Kilkudziesięciu uczestników, kolejne propozycje i spostrzeżenia mieszkańców, udział radnych Rady Miejskiej – tak wyglądało pierwsze z serii spotkań ze świdniczanami związane z wprowadzeniem w Świdnicy budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski to kolejny pretekst do tego, żebyście Państwo ze sobą częściej rozmawiali i byli gotowi do współtworzenia naszej świdnickiej rzeczywistości. Chcemy byście się jeszcze bardziej włączyli do gry o miasto. Jestem przekonany, że jak skupimy się na konkretnych tematach, to jest szansa, że najlepsze z pomysłów zostaną zrealizowane. Wszystko zależy od mieszkańców – zachęcał Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Świdnica przeznacza wyjątkowo duże środki, bo 3,5 mln zł na realizację budżetu obywatelskiego, co stanowi aż 2 proc. całości wydatków budżetowych. Inne miasta od Sopotu, przez Wrocław, Wałbrzych, Poznań czy Gdańsk przeznaczają od 1,38 do 0,33 proc. całości wydatków budżetowych.

Zgłoszenia propozycji od mieszkańców przyjmowane są do 13 grudnia.
Pierwsze projekty zostały już złożone – dotyczą m. in. przebudowy drogi, czy też utworzenia baru mlecznego. Ważne jest, by te pomysły były możliwe do zrealizowania w 2014 r. – mówił Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Mieszkańcy chcieli wiedzieć m. in. czy mogą zrezygnować ze swojej własności i przekazać ją na rzecz miasta. W zamian za to chcieliby zagospodarowania placu w ramach budżetu obywatelskiego.

Z założenia budżet obywatelski powinien obejmować inwestycje na gruntach miejskich, bo wtedy mamy możliwość dysponowania tym terenem. Jeśli zaś jest to inicjatywa państwa, to po uzyskaniu zgody na przekazanie we władanie, nie widzę przeszkód, że pomysł może zostać zgłoszony i poddany pod głosowanie – wyjaśniał wiceprezydent Ireneusz Pałac.

Mieszkańcy pytali również, czy po zakończeniu głosowania będą mieć pewność, że zwycięskie projekty znajdą się w budżecie miasta i finalnie zostaną zrealizowane.

W Radzie Miejskiej udało się zbudować szerokie poparcie projektu właśnie po to, by projekty zgłoszone i przegłosowane przez mieszkańców zostały zaakceptowane również przez radnych – mówili zgodnie prezydent Murdzek i Joanna Gadzińska, przewodnicząca Rady Miejskiej w Świdnicy.

***

Prace nad tworzeniem po raz pierwszy w historii Świdnicy budżetu obywatelskiego realizowane są pod hasłem „Moja Świdnica – mój budżet. Zdecyduj o wydaniu 3,5 mln zł”.

Kolejne spotkania zaplanowano (początek o godz. 18.00):
• wtorek, 26 listopada – Gimnazjum nr 3, ul. Saperów 27a (mieszkańcy Śródmieścia),
• środa, 27 listopada – Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Karola Marcinkowskiego 4-6 (mieszkańcy Osiedla Młodych),
• czwartek, 28 listopada – Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Galla Anonima 1 (mieszkańcy Osiedla Zawiszów),
• poniedziałek, 2 grudnia – Gimnazjum nr 4, ul. Jodłowa 21 (mieszkańcy Osiedla Zarzecze i tzw. Kolonii),
• wtorek, 3 grudnia – Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej,
ul. Kraszowicka 55 (mieszkańcy okolic ulicy Westerplatte, Kraszowic
i osiedla Słowiańskiego, czyli umownie – dzielnicy południowej),
• środa, 4 grudnia – Urząd Miejski (Urząd Stanu Cywilnego), ul. Armii Krajowej 47 (mieszkańcy terenów pomiędzy ulicą Polna Droga, a ulicą Ludwika Zamenhofa, czyli umownie – dzielnicy zachodniej).
Więcej informacji o projekcie: www.mojbudzet.swidnica.pl.

Kalendarium budżetu obywatelskiego:
• 25 listopada – 4 grudnia – spotkania informacyjne z mieszkańcami
w poszczególnych dzielnicach,
• 2 grudnia – 13 grudnia – składanie wniosków przez mieszkańców (forma papierowa lub elektroniczna).
• 19 grudnia – zakończenie opracowywania wniosków i ogłoszenie ich pełnej listy,
• 19 grudnia 2013 r. – 12 stycznia 2014 r. – kontynuacja kampanii informacyjnej skoncentrowanej na wykazie wniosków poddawanych głosowaniu oraz szczegółów dotyczących głosowania,
• 10 – 12 stycznia – głosowanie,
• 14 stycznia – podanie wyników głosowania oraz ostatecznej listy inwestycji umieszczonych przez Prezydenta Miasta w projekcie budżetu na 2014 rok, przedkładanego Radzie Miejskiej do uchwalenia,
• 31 stycznia – Sesja Rady Miejskiej, na której ostateczny projekt budżetu na 2014 rok będzie poddany głosowaniu.
• Realizacja projektów!

(Stefan Augustyn)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group