Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 562
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mopek i Niecek dają się poznać bliżej

Wiadomości: Gmina Świdnica
Piątek, 18 maja 2012, 8:56
Aktualizacja: 8:58
Autor: red
Fot. użyczone
Trwają ostatnie prace wykończeniowe przed otwarciem Stacji Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica. Uroczystości zaplanowano na 2 czerwca, a głównym celem ośrodka będzie zwiększenie wiedzy o chiropterologii, czyli nauce o nietoperzach.

W powstałej Stacji Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica do użytku odwiedzających udostępnione będą 3 sale: konferencyjno- szkoleniowa, doświadczalna i galeria.

Zajęcia prowadzone przez leśników przy użyciu wielu pomocy dydaktycznych, takich jak: tablice multimedialne, tablice kształcenia, mikroskopy, filmy przyrodnicze i modele z pewnością ułatwią przyswajanie wiedzy ekologicznej. Odwiedzający dowiedzą się również na czym polega praca leśnika, poznają rodzimą faunę i florę. Zajęcia w grupach (24 stanowiska doświadczalne) pozwolą na własne oczy zobaczyć jak pracują mrówki czy policzyć kropki biedronce.

Główną atrakcją ośrodka jest możliwość przeprowadzenia własnych obserwacji i doświadczeń, a szczególnie możliwość poznania rodzimych ssaków latających w jaskini nietoperzy. Efekty pracy i konkursów przeprowadzanych podczas zajęć znajdą swe miejsce w pięknej galerii zlokalizowanej na poddaszu ośrodka.

Oferta edukacyjna skierowana jest zarówno do dzieci przedszkolnych i dorosłych, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Stacja Edukacji Ekologicznej przy Nadleśnictwie Świdnica powstała w celu szeroko pojętej edukacji ekologicznej, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby rozpowszechniania wiedzy o nietoperzach występujących na terenie doliny rzeki Bystrzycy z jeziorem Bystrzyckim i w paśmie Gór Sowich. Teren ten należy do obszaru Natury 2000 i zwany jest Ostoją Nietoperzy Gór Sowich. Obszar obejmuje 16 miejsc zimowania i żerowiska kolonii rozrodczych nietoperzy min: w Sokolcu, Jugowicach, Włodarzu, Rzeczce i Osówce, a także wielu sztolniach. Na terenie gminy Świdnica obszar występowania nietoperzy to nieczynna Sztolnia w Bystrzycy Górnej. Sztolnia uważana jest za kopalnie rud cynku o nazwie Marie-Agnes i położona jest przy drodze gruntowej na prawym brzegu rzeki Bystrzycy, pod sklepieniem wiaduktu nieczynnej linii kolejowej Świdnica Kraszowice Jedlina Zdrój.

Na terenie ostoi swoje miejsce znalazły 3 gatunki nietoperzy: mopek, nocek Bechsteina i Nocek duży

Mopek - łatwo można go odróżnić od pozostałych rodzimych nietoperzy dzięki futerku, które jest czarne długie i jedwabiste. Mopek to drapieżnik, który polując używa, tak jak inne nietoperze echolokacji-wysyła niesłyszalne dla człowieka dźwięki, które po odbiciu od obiektu powracają do niego w postaci „echa”. Żywi się głównie ćmami. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Nocek Bechsteina pochodzi z licznie reprezentowanej w Polsce w gatunki rodziny mroczkowatych. Żywi się owadami i innymi stawonogami (pajęczaki, wije), które zbiera z liści, gałęzi i pni drzew. Gatunek objęty ochroną ścisłą. Umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, jako gatunek bliski zagrożenia.

Nocek duży - zamieszkuje głównie w osiedlach ludzkich, latem kryjąc się na dużych strychach, wieżach kościelnych i w innych budowlach. Zimuje w piwnicach, fortyfikacjach, opuszczonych kopalniach i w jaskiniach. W Polsce jest gatunkiem podlegającym ochronie ścisłej.

Zgłębiając widzę o naszych rodzimych nietoperzach należy pamiętać iż największym zagrożeniem są dla nich ludzie niepokojący je podczas zimowania.

Projekt: Przebudowa i doposażenie budynków gospodarczych na stację edukacji ekologicznej przy ul. Sikorskiego 9 w Świdnicy współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007- 2013.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group