Sobota, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 677
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Mosty partnerstwa

Wtorek, 18 października 2022, 9:45
Aktualizacja: 9:46
Autor: red
powiat świdnicki: Mosty partnerstwa
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W dniach 11–14 października został zrealizowany polsko–niemiecki projekt „Mosty partnerstwa, które łączą ludzi”, który powstał z inicjatywy powiatów partnerskich Świdnickiego i Bergstraße oraz uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko–Niemieckiej.

W dniu 12 października w Kościele Pokoju w Świdnicy odbyła się konferencja poświęcona obchodom jubileuszu 20lecia partnerstwa powiatów Bergstraße oraz Świdnickiego z udziałem przedstawicieli powiatów partnerskich i zaproszonych gości. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć współpracy partnerskiej, ale również wyznaczenia celów na przyszłość.

Konferencja rozpoczęła się słowami powitania Starosty Świdnickiego Piotra Fedorowicza. Starosta przekazał wyrazy uznania oraz szczególne podziękowania obecnym na uroczystości Staroście Powiatu Bergstraße Christianowi Engelhardt, Przewodniczącemu Rady Powiatu Joachimowi Kunkel oraz Przewodniczącemu Stowarzyszenia Brücke Most e.V. Norbertowi Golzer za zaangażowanie w działania realizowane w ramach partnerstwa, wsparcie oraz włączenie się w akcję niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Powiecie Świdnickim. Starosta Engelhardt w swoim przemówieniu nawiązał do założeń Traktatu między Rzeczpospolita Polską i Republiką Federalną Niemiec z 1991 r., odnoszących się do wspólnej odpowiedzialności za budowanie wolnej Europy oraz podkreślił rolę młodego pokolenia w wzmacnianiu relacji między obydwoma krajami. W ramach konferencji przybyłych gości przywitał gospodarz Kościoła Pokoju bp Waldemar Pytel Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Wykład pn. „Pamięć i przyszłość. Wyzwania dla relacji polsko-niemieckich na najbliższe lata” przygotowany przez dr hab. Roberta Żurka Dyrektora Zarządzającego Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego wygłosiła Aleksandra Królak- Wąsowicz, Dyrektor ds. organizacji i rozwoju Fundacji. Zwieńczeniem uroczystości był koncert organowy w wykonaniu kantora Macieja Batora połączony z krótkim wykładem, który miał miejsce w zabytkowych wnętrzach Kościoła Pokoju.

W ramach realizacji projektu odbyły się wizyty studyjne w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy oraz spółce ZUP Badura. Dopełnieniem programu pobytu delegacji z Niemiec były rozmowy oraz wymiana wiedzy i doświadczeń z zakresu energetyki i neutralności klimatycznej.

Projekt miał na celu nawiązanie kontaktów oraz stworzenie bazy do rozważań nad perspektywami, szansami i wyzwaniami dla partnerstw polsko-niemieckich w kontekście integracji europejskiej, uwzględniając aktualne zagadnienia z zakresu funkcjonowania społeczeństwa, gospodarki i ochrony środowiska.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group