Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 935
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Możesz kupić węgiel

Wtorek, 15 listopada 2022, 17:10
Autor: red
Świdnica: Możesz kupić węgiel
Fot. UM Świdnica
Dwa prywatne podmioty zgłosiły do Miasta Świdnicy swoją gotowość i chęć do prowadzenia sprzedaży węgla zgodnie z zapisami ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. Tym samym mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z tej możliwości, będą mogli już niedługo zaopatrzyć się w opał na nadchodzącą zimę.

Zgodnie z ustawą, gminy, spółki gminne, związki gminne i inne podmioty będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Cena nie uwzględnia kosztów transportu do składu opału oraz do domów mieszkańców. Następnie prywatny pośrednik będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2200 zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby, które otrzymały lub są uprawnione do dodatku węglowego. Zgodnie z zapisami ustawy pojedyncze gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r.

Do miasta Świdnicy chęć prowadzenia sprzedaży węgla zgodnie z zapisami ustawy o zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe zgłosiły dwa podmioty. Trwa obecnie procedura związana z podpisaniem umów między prywatnymi składami opału ze Świdnicy i okolic, a podmiotami wprowadzającymi paliwo stałe na rynek polski.

- Mamy nadzieję, że do sfinalizowania wszystkich formalności dojdzie w przyszłym tygodniu i będziemy mogli podać do publicznej wiadomości szczegółowe informacje o firmach uprawnionych do prowadzenia sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach w Świdnicy. Dlatego prosimy mieszkańców o jeszcze chwilę cierpliwości – mówi Mateusz Jadach z Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Jak podaje Ministerstwo Aktywów Państwowych węgiel do składów będzie sprzedawany przez: Polską Grupę Górniczą (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka. Surowiec jest dobrej jakości i posiada wymagane certyfikaty.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group