Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Mural na jubileusz

Czwartek, 8 października 2020, 17:06
Autor: red
Świdnica: Mural na jubileusz
Fot. użyczone
Mural z okazji 30–lecia świdnickich kupców.

Wielkoformatowy obraz powstał na 30 urodziny Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich. Zdobi kamienicę przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego w Świdnicy. To najnowszy mural, autorstwa świdnickiego artysty Roberta Kukli. Zobaczymy na nim zarówno piękną panoramę Świdnicy – miasta o wielowiekowych kupieckich tradycjach, jak i nawiązania do inicjatyw tworzonych przez jedną z najstarszych w Polsce organizacji biznesowych.

Pomysłodawcą i fundatorem muralu jest Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, a wyjątkową okazją do jego powstania 30-lecie istnienia tej organizacji biznesowej, jednej z najstarszej w Polsce. – Koronawirus pokrzyżował plany naszych obchodów jubileuszowych, planowanych jeszcze na kwiecień tego roku. Choć gospodarka została odmrożona, przy wprowadzeniu odpowiednich zasad sanitarnych i bezpieczeństwa – sytuacja, jak pokazują bieżące informacje z Ministerstwa Zdrowia, nadal jest trudna. Dlatego postanowiliśmy zrezygnować w najbliższym czasie z gali jubileuszowej i w tym roku uczcić nasze 30-lecie w niekonwencjonalny i artystyczny sposób, który będzie również ozdobą Świdnicy – wyjaśnia Andrzej Panas, prezes SPIKS'u.

Autorem mural, jak większości wielkoformatowych malowideł ściennych w Świdnicy, jest znany świdnicki artysta plastyk Robert Kukla. Wśród jego niezwykłych prac, które do tej pory zrealizował, znajdują się m.in. portret Andrzeja Wajdy, Ireny Sendlerowej, Tomasza Stańko czy poczet władców Świdnicy. Najnowszy mural – poświęcony Stowarzyszeniu Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich i jego znaczącemu jubileuszowi, znajduje się na kamienicy przy placu 1000-lecia Państwa Polskiego – naprzeciwko, widocznej z oddali, świdnickiej katedry.

Na szczycie nowego muralu stworzonego w odcieniach brązu – znajduje się piękna panorama Świdnicy – miasta o wielowiekowych kupieckich tradycjach. Na malowidle wyróżnione zostały również inicjatywy stowarzyszenia, jak chociażby Bożonarodzeniowe Koncerty Charytatywne, program „Zalogowani” stanowiący serce projektu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”, a także konkursy „Zostań wirtuozem” czy historyczny. Autor wymienił również nagrody przyznawane przez świdnicką organizację – w tym „Diament Wolności”, Statuetki SPIKS czy „Wieczne Pióro”.

komunikat Stowarzyszenia Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich/

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group