Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 923
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska/Dolny Śląsk: Muzealne święto nocnych Marków

Sobota, 15 maja 2010, 13:05
Aktualizacja: 14:45
Autor: KO
Jaworzyna Śląska/Dolny Śląsk: Muzealne święto nocnych Marków
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Miłośnicy sztuki i historii zacierają ręce – dziś w nocy będą mogli pobuszować wśród muzealnych zbiorów. Niestety – nie w Świdnicy. Ale za to zaprasza jaworzyńskie muzeum kolejnictwa.

Co roku w maju organizowana jest Long Night of Museums, czyli po prostu Noc Muzeów. W Świdnicy też można było nocą zwiedzać sale poświęcone dawnym handlarzom. Niestety dziś Muzeum Dawnego Kupiectwa otwarte jest tylko do godz. 17.

Ludzie na torach, ludzie w pociągu

Za to europejska impreza kulturalna przyjęła się w Jaworzynie Śląskiej. Dziś na noc w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Atrakcje przewidziane są w godz. 17 00- 23 00. I tak: o godz. 17 30 koncert zespołu Żywioł, o godz. 19 00 wernisaż wystawy fotograficznej Jerzego Krychowskiego pt. „Rdza czyli pozostałość z wieku pary”, o godz. 19 30 prezentacja filmów o tematyce kolejowej - „Człowiek na torach” oraz premiera polska filmu „Berlin, die Sinfonie der Grosstadt” (reż. Walther Ruttmann), a o godz. 22 30 pokaz sztucznych ogni. Co godzinę można się będzie przejechać zabytkowym szynobusem. Nocne zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Prawdziwi miłośnicy kolei mogą w Jaworzynie zostać do rana - organizatorzy przewidują możliwość noclegów w wagonach sypialnych! Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa mieści się przy ul. Towarowej 4 w Jaworzynie Śląskiej.

Nie święci garnki lepią

Inne miejscowości również zapraszają na dzisiejszą noc. W Karpaczu i Jeleniej Górze bezpłatne zwiedzanie rozpoczęło się już w piątek. Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu wczoraj zaprosiło na prelekcję autorska mgr Julity Zaprucki pt. „Karkonosze G. Hauptmanna- Góry Mityczne”. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, też od piątku, organizuje warsztaty artystyczne pt „Nie święci garnki lepią”. Pod fachowym okiem artysty-ceramika Mateusza Grobelnego można spróbować samemu ulepić garnek. Dziś na dziedzińcu muzeum będzie można zobaczyć i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat tradycji ceramicznych.

Papier o kolorze nocnego nieba usłany gwiezdnym pyłem

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zaprasza dziś w godz. 19.00- 23.00. O godz. 20.00 rozpocznie się wernisaż wystawy sztuki papieru „Inkunabuły i batikowe manuały” autorstwa krakowskiej artystki Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej. Godzinę później dla amatorów nocnego zwiedzania zaśpiewa Chór „Makrotumia” pod dyrygenturą Joanny Kołcz. Oczywiście będzie również czerpanie papieru, a powstające późną porą arkusze będą miały kolor nocnego nieba nad dusznicką papiernią. Dzięki specjalnej substancji dodanej do masy - gwiezdnemu pyłowi - papierki zabłyszczą jak niebo pełne gwiazd.

Wokół Kantora

Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza aż do północy (od godz. 16.00). Hasło imprezy: „Wokół Kantora…”. O godz. 16.30 rozpoczną się warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci „Dzień dobry Panie Kantor”, a o godz. 18.00 i 19.15 spektakl dla dzieci przygotowany przez Wrocławski Teatr Lalek „Bracia korsykańscy”. O godz. 18.00 rozpocznie się spotkanie z prof. Januszem Deglerem „Witkacy Kantora”. Godzinę przed północą rozpocznie się ekscytujący występ Teatru Tancerzy Ognia Implozja.

Noc z Orientem

Wrocławskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na „Noc z orientem”. Ekspozycja czynna w godz. 16.00-24.00.

Telekomunikacja na trawniku

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu także w godz. 16.00- 24.00. Piknik pod hasłem „Telekomunikacja na trawniku” jest organizowany wspólnie z 10. Wrocławskim pułkiem dowodzenia oraz 1. Brzeską Brygadą Saperów. Przed gmachem Poczty Głównej będzie można obejrzeć współczesny wojskowy sprzęt telekomunikacyjny, połączyć się przez krótkofalówkę oraz wejść na „pokład” wojskowego wozu transmisyjnego. Zaprezentuje się także robot saperski. Najmłodsi będą mogli poznać alfabet Morse’a.

Z rycerzemi nocą w muzeum

Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza na nocne zwiedzanie wystaw i oglądanie pokazów w wykonaniu Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego.

Miedziane kreacje

W Legnicy zaprasza Muzeum Miedzi, gdzie wszystkie wystawy będą czynne do godz. 1.00 w nocy. Pokaz mody „Miedziane kreacje” rozpocznie się o godz. godz. 18.00 (powtórka o godz. 20.00), godzinę później - wernisaż wystawy Cezarego Łutowicza „Rzadszy niż diament, biżuteria z wykorzystaniem krzemienia pasiastego”. Zresztą wystaw będzie więcej, a o godz. 1.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem nową wystawę w kaplicy zamkowej oraz obejrzeć pokaz tańców z ogniem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group