• Wtorek, 16 lipca 2019
  • Godz. 10:16
  • Imieniny: Benedykta, Benity, Eustachego, Mariki
  • Czytających: 419
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Na “zieloną trawkę”? Nie ma mowy!

Wiadomości: Region - Świebodzice
Środa, 25 listopada 2009, 9:24
Aktualizacja: 9:30
Autor: MEG
Fot. MEG
Choć jeszcze młodzi wiekiem i sercem, licznik lat pracy już wystarczy na emeryturę. Ale oni nie mają zamiaru kopać grządek na działce i wysiadywać na ławkach w parku. – Mamy pomysły, plany na przyszłość, chcemy uczyć siebie i innych. – Jolancie Sałek, szefowej Stowarzyszenia Trzeciego Wieku w Świebodzicach nie brakuje animuszu i energii. Innym członkom organizacji także.

Zaczęli niedawno, bo 18 listopada. Są dopiero na początku drogi, ale wiedzą, że mają do zaoferowania coś naprawdę ciekawego. I od razu zaznaczają – nie jesteśmy uniwersytetem III wieku. - Nie chcielibyśmy być myleni z uniwersytetami. Nasze stowarzyszenie to coś zupełnie innego. Owszem, my także zapraszamy w swoje szeregi głównie osoby starsze, na emeryturze, ale naszym celem jest dalsza aktywność, działanie dla miasta i dla siebie.

Organizacja powstała, bo takie było zapotrzebowanie. - Pojawiła się przestrzeń stwarzająca możliwość twórczej i pożytecznej działalności na rzecz mieszkańców naszego miasta, szczególnie na rzecz ludzi starszych – bez względu na ich status społeczny i wykształcenie, ale zgodnie z ich oczekiwaniami. To szansa na nowe doświadczenia, zdobywanie wiedzy i umiejętności – mówi szefowa Stowarzyszenia.

Co proponuje trzeci wiek? Bardzo konkretne rzeczy. Właśnie ruszyły zajęcia komputerowe, prowadzone w małych grupkach przez nauczycielki-wolontariuszki. W najbliższym czasie na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1 rozpoczną się także zajęcia relaksacyjno-ruchowe, a w szkole na Osiedlu Piastowskim rozkręca się Dyskusyjny Klub Filmowy.

- Chcemy też zorganizować kursy językowe, będą wykłady, prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi – zapowiada Jolanta Sałek. – Będzie się u nas naprawdę dużo działo. Mamy pomysły i jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami w mieście i regionie. Osoby po 50-tce nie muszą czuć się skazane na “zieloną trawkę”. U nas na pewno nikt nie będzie się czuł bezużyteczny.

Stowarzyszenie Trzeciego Wieku ma swoją siedzibę w Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Piłsudskiego w Świebodzicach. Osoby starsze mają w mieście do wyboru już dwie organizacje, które oferują aktywne spędzanie wolnego czasu. Oprócz Stowarzyszenia Trzeciego Wieku działa tu bardzo energicznie Związek Emerytów. Należy do niego kilkaset osób.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group