Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 902
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Na co wydać 3,5 mln zł w 2014 r.? Zadecydują mieszkańcy Świdnicy!

Piątek, 15 listopada 2013, 7:36
Autor: red.
Świdnica: Na co wydać 3,5 mln zł w 2014 r.? Zadecydują mieszkańcy Świdnicy!
Fot. UM Świdnica
W Świdnicy rusza budżet obywatelski. To „narzędzie”, w ramach którego sami mieszkańcy decydują na co wydać pieniądze, staje się coraz popularniejsze w Polsce, choć na Dolnym Śląsku nie ma tak dużo przykładów. W Świdnicy tego rodzaju pomysły formułowali radni w tym Rafał Ząbczyk, organizacje społeczne, a w ostatnim czasie Świdnickie Forum Rozwoju.

Przymiarki do utworzenia Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego trwały już od dłuższego czasu. Niedawno część radnych postanowiła odłożyć ten temat do rozpatrzenia na później. To jednak ważna sprawa i przykłady płynące z innych miast pokazują, że mieszkańcy chętnie dzielą się pomysłami i wskazują priorytety działań, dlatego podjąłem decyzję o wprowadzeniu Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego. Zdecydowałem o skorzystaniu z doświadczeń innych miast, w tym Sopotu, który jest jednym z liderów w realizacji tego rozwiązania. Dążę do tego, aby w przeprowadzenie projektu budżetu obywatelskiego zaangażowały się wszystkie kluby w Radzie Miejskiej – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

Mieszkańcy Świdnicy będą mogli zdecydować, na co konkretnie zostanie wydane 3,5 mln zł w 2014 r. Świdnicki Budżet Obywatelski to w istocie konsultacje społeczne, dotyczące inwestycji miejskich realizowanych z budżetu miasta. Ich rezultaty zostaną w pełni uwzględnione przez prezydenta w ostatecznej wersji budżetu, przedstawionej Radzie Miejskiej do uchwalenia, pod koniec stycznia 2014 r. W zgłaszaniu pomysłów może uczestniczyć każdy zainteresowany świdniczanin, a do głosowania uprawnieni będą mieszkańcy od 16. roku życia.

Mieszkańcy w swoim głosowaniu wskażą, na co w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego wydać 2,9 mln zł jako projekty ogólnomiejskie oraz 600 tys. zł łącznie na projekty małe w siedmiu dzielnicach miasta. Ustalenie limitów wydatków dla dzielnic gwarantuje, że w każdej z nich będą realizowane małe projekty.

Zgodnie z planem już wkrótce odbędą się spotkania informacyjne z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach, a od 2 do 14 grudnia swoje pomysły będą składać mieszkańcy (forma papierowa lub elektroniczna). Do 19 grudnia potrwa opracowywanie zgłoszonych wniosków i ogłoszona zostanie ich pełna lista.

Od 10 do 12 stycznia potrwa głosowanie – w każdej dzielnicy zorganizowany zostanie co najmniej 1 lokal do głosowania. Głosować będzie mógł osobiście każdy mieszkaniec Świdnicy, który ukończył 16. rok życia. Odstąpiono od głosowania internetowego ze względu na podważanie wiarygodności takich głosowań, które realizowane były w części innych miastach.

Wyniki głosowania mają zostać zaprezentowane 14 stycznia. Zaakceptowane przez mieszkańców propozycje zostaną zapisane w ostatecznym projekcie budżetu miasta na 2014 r. O ich dalszym losie zdecydują radni Rady Miejskiej
w Świdnicy podczas sesji 31 stycznia 2014 r.

Więcej informacji wkrótce na specjalnej stronie internetowej Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

Prezentacja Budżet Obywatelski dla Świdnicy: http://um.swidnica.pl/media/news2013/dodatki/Prezentacja_Bud%C5%BCetObywatelski.pdf

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group