• Środa, 19 czerwca 2019
  • Godz. 3:22
  • Imieniny: Gerwazego, Protazego
  • Czytających: 893
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Na giełdzie staroci, numizmatów i osobliwości

Wiadomości: Świdnica
Poniedziałek, 9 listopada 2009, 9:43
Aktualizacja: 10:00
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Jak zawsze w pierwszą – tym razem w drugą z oczywistych powodów – niedzielę miesiąca przez rynek przewędrowały tłumy świdniczan i przybyszów z dalszych i bliższych okolic, żądnych zobaczenia czy zakupienia czegoś, czego w typowym sklepie się raczej nie dostanie.

A było na co popatrzeć. Antyki stare i nowe, podkowy, banknoty tysiączłotowe z epoki, kiedy wszyscy byliśmy milionerami, obrazy i duża ilość przyrządów do mierzenia czasu. Niektórzy kupcy, korzystając z giełdy, sprzedawali rzeczy, które z antykami raczej się nie kojarzą – odzież paramilitarną, suchary wojskowe, miód i, nomen-omen, świeży chleb.

Ktoś, kto domowymi metodami pragnąłby nakręcić film z czasów II wojny światowej, na przykład, zdobyłby tu bez wątpienia kompletne wyposażenie. Telefony, jak ze „Stawki większej niż życie”, hełmofon czołgisty – pytamy, czy jednego z Czterech Pancernych i słyszymy: „Oczywiście!” – czapka listonosza albo kolejarza bez oznaczeń, stara berlińska pompa razem z wodomierzem (czasowo trochę niedopasowana, bo z 1949 r.), drewniane narty w sam raz dla tajnego kuriera, bagnety, zardzewiała broń, drugi hełmofon, ale chyba trzeciego z Czterech Pancernych, bo z numerem 3 oraz czerwony kanister na benzynę z 1942 roku – strach pomyśleć, co by opowiedział, gdyby tak umiał mówić.

Moździerze – oczywiście sprzęt kuchenny, a nie rodzaj prostego działa strzelającego stromotorowo – kosztują 80-90 złotych. Piękny sekretarzyk biedermeierowski z 1880 roku, w bardzo dobrym stanie – 9000. Srebrny pierścionek ze szmaragdem – 100 złotych. Dla łowców oryginalnych prezentów: czapka błazeńska, noga manekina, komplet lalek Barbie i tabliczka z napisem: „Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Terenowego „Moda Dolnośląska” we Wrocławiu. Filia w Międzylesiu”. Znajdą coś dla siebie także miłośnicy trofeów – nieco koszmarkowaty dziczy łeb, czaszka bawołu, wypchany borsuk. Niektórym wystarczają mniej kompletne zdobycze – mija nas pan z ogromnymi rogami, uściślając, z okazałym jelenim porożem.

Następne atrakcje już 6 grudnia – ucieszy się święty Mikołaj!

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group