Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 594
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Na ratowanie zabytków

Niedziela, 3 maja 2020, 7:17
Autor: red
Gmina Świdnica: Na ratowanie zabytków
Fot. Gmina Świdnica
100 tys. zł. z tegorocznego budżetu gminy Świdnica na renowację zabytków przeznaczyła Rada Gminy Świdnica. Wsparcie otrzymają przede wszystkim obiekty sakralne, w których trzeba wykonać pilne remonty, lub kontynuować rozpoczęte prace w poprzednich latach.

W ostatnich latach, dzięki zaangażowaniu samorządu gminy Świdnica obiekty sakralne w gminie przechodziły gruntowne, konserwatorskie remonty. Odnowiono m.in. ołtarze, pokrycia dachowe, wymieniono stolarkę okienną, tynki wewnętrzne, czy elewacje świątyń. W okresie od 2014 do 2019 z budżetu gminy przeznaczono na ten cel 520 tys. zł

Największa z przyznanych dotacji w kwocie 25 tys. zł. zostanie przeznaczona na remont dachu XVI wiecznego kościoła św. Katarzyny w Makowicach. Kolejne na wykonanie dokumentacji projektowej, remont zabytkowych witraży, ołtarza, obrazu czy instalacji elektrycznej w obiektach sakralnych. Łącznie decyzją Rady Gminy Świdnica wsparcie finansowe otrzymają: 25 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bojanicach - na kościół filialny w Makowicach, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Bystrzycy Górnej, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Wirach - na kościół filialny w Gogołowie, 20 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Lutomi Dolnej, 15 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Pszennie, 10 tys. Parafia Rzymskokatolicka w Witoszowie Dolnym.

Zabytkowe kościoły w gminie Świdnica były świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To właśnie na organach w kościele parafialnym w Grodziszczu była nagrywana ścieżka muzyczna do tomu poezji Karola Wojtyły „Renesansowy Psałterz”.

Równie interesująca jest historia dzwonu z Krzyżowej, który podczas II wojny światowej znalazł się w magazynie w Hamburgu (tzw. Glockenfriedhof). Miał on być przetopiony na amunicję, ale ostatecznie został ocalony. Po wojnie przewieziono go do Minden i zawieszono w kościele ewangelickim pod wezwaniem św. Marcina. W 1994 r. wykonano w Minden mniejszy dzwon, który sfinansowano dzięki zbiórce wśród mieszkańców, i przewieziono do Polski. Zawieszono go w kościele w Krzyżowej, który znajduje się w sąsiedztwie byłego majątku rodziny von Moltke. „Dzwon Pokoju„, pod taką nazwą występuje, jest przejawem rozwoju procesu pojednania polsko-niemieckiego i dzwoni po dziś dzień.

Warto przypomnieć, że w obiektach sakralnych na terenie gminy Świdnica odbywają się również koncerty muzyki organowej, a także festiwale muzyczne w ramach Lata artystycznego w Krzyżowej - Krzyżowa Music, czy Wratislavia Cantans.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group