Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Na ratunek świdnickiej katedrze – odzew na apel prezydent miasta

Piątek, 16 lutego 2018, 11:42
Autor: red
Świdnica: Na ratunek świdnickiej katedrze – odzew na apel prezydent miasta
Fot. UM Świdnica
W połowie stycznia br. prezydent Świdnicy, Beata Moskal–Słaniewska wystąpiła z apelem o wsparcie katedry środkami zewnętrznymi.

Skierowane zostały listy m.in. do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premiera Rządu RP Mateusza Morawieckiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów posła Michała Dworczyka oraz do innych posłów ziemi świdnickiej. O tych wystąpieniach poinformowany został biskup, Ignacy Dec.

Niemal natychmiast w sprawę ratowania katedry włączył się poseł Michał Dworczyk. Wystosował dwa pisma – do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz do Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka – z prośbą o włączenie się w akcję ratowania katedry i wskazanie wszelkich możliwych źródeł dofinansowania remontu. Do 20 lutego mają czas na przekazanie informacji na temat podjętych działań, ustaleń i decyzji.

We wtorek, 13 lutego w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy odbyła się także premiera albumu „Na ratunek katedrze. Historia ocalenia od ruiny”, wydanego przez Stowarzyszenie Rewaloryzacji i Konserwacji Zabytków Miasta Świdnicy. To podsumowanie prac, jakie udało się przeprowadzić w ciągu ostatnich 20 lat. To również wezwanie do ratowania katedry.

Przypominamy, że według szacunków parafii koszt przeprowadzenia prac renowacyjnych wewnątrz, a także prac związanych ze wzmocnieniem konstrukcji wieży kościoła, to kwota około 60 milionów złotych. Dopiero taki dopływ środków pozwoliłby w ciągu kilku lat przywrócić katedrze jej piękno i jednocześnie zabezpieczyć przed degradacją dotyczącą w tej chwili elementów zewnętrznych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group