Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 990
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nagroda Banku Gospodarstwa Krajowego dla SSIG

Środa, 24 września 2014, 18:08
Aktualizacja: 21:56
Autor: red.
Świdnica: Nagroda Banku Gospodarstwa Krajowego dla SSIG
Fot. użyczone
Specjalną statuetkę w nagrodę otrzymało Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Świdnicy. Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał ją za wyróżniającą się realizację projektu JEREMIE w regionie i wspieranie z sukcesem lokalnej przedsiębiorczości. Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych powstało z inicjatywy samorządów – w tym Świdnicy.

Konrad Jabłoński, prezes SSIG przyznaje, że rzadko które stowarzyszenie w mieście i powiecie świdnickim pozyskuje tyle pieniędzy z Unii Europejskiej.
– Od grudnia 2010 roku, zdobyliśmy w pięciu otwartych konkursach aż 20,5 mln zł. Wraz z finansowym wkładem własnym Stowarzyszenia, w wysokości ponad 1 mln zł, pozwoliło to stworzyć fundusz wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw o wartości ponad 21,5 mln zł. Średnio rokrocznie udzielamy wsparcia firmom na kwotę 5,3 mln zł w formie pomocy publicznej, co w praktyce oznacza 1,5% oprocentowanie pożyczek i w dodatku bez jakichkolwiek innych opłat i kosztów – wylicza prezes Jabłoński
Takim konsekwentnym działaniom SSIG zawdzięcza nagrodę Banku Gospodarstwa Krajowego. Wręczono ją podczas specjalnej gali w Warszawie, 19 września.

– Jako inicjator i współtwórca stowarzyszenia z ciekawością i życzliwością obserwuję rozwój tej organizacji. Cieszę się, że ten sukces w wymierny sposób wpływa na rozwój Świdnicy. Stowarzyszenie wspiera firmy, które potrzebują kapitału do rozwoju, a w ślad za tym nie tylko idą inwestycje ale również nowe miejsca pracy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

***

Sudeckie Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych jest pionierem wspierania przedsiębiorczości z funduszy JEREMIE, od początku ich wprowadzenia przez samorząd województwa dolnośląskiego. Pierwszy konkurs SSIG wygrało jako jedna z trzech organizacji otoczenia biznesu na Dolnym Śląsku (wszystkie spoza Wrocławia).

Jednym z ciekawszych przedsięwzięć, wspartych ostatnio przez stowarzyszenie jest odnowa gospodarcza i zmiana funkcji poprzemysłowych obiektów dawnych „Magnezytów”. Trwałym kierunkiem inwestowania środków JEREMIE przez stowarzyszenie, stały się zaawansowane technologie medyczne i to zarówno w Świdnicy jak i powiecie świdnickim. Specjalizacją SSIG stało się również wsparcie osób, które stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. 37 % (66 firm) – to wsparcie udzielane osobom, które zakładają działalność gospodarczą po raz pierwszy. Ogółem 93% z udzielonych dotychczas pożyczek trafiło do mikroprzedsiębiorstw – zatrudniających mniej niż 10 osób. Wsparcie udzielano również na ciekawe przedsięwzięcia – manufakturę słodyczy Ciukuruku, Salon fiński czy kwiaciarstwo w rynku. 9 mln zł trafiło do przedsiębiorców z samej Świdnicy. Średnia kwota udzielonej pożyczki to 80 tys. zł, maksymalna – 200 tys. zł.
Efektywne działania stowarzyszenia dobrze ilustrują liczby. 1 złotówka składki członkowskiej wpłacanej do stowarzyszenia, dzięki dobrej pracy, powoduje pozyskanie 25 zł z funduszy zewnętrznych, które trafiają do przedsiębiorców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group