Niedziela, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 705
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Nagroda dla fundacji

Poniedziałek, 11 stycznia 2021, 7:54
Aktualizacja: 14:55
Autor: red
Krzyżowa: Nagroda dla fundacji
Fot. użyczone
Fundacja "Krzyżowa" pierwszym polskim zdobywcą Nagrody im. Altiero Spinelliego.

Komisja Europejska ogłosiła listę zwycięzców trzeciej edycji konkursu o Nagrodę im. Altiero Spinelliego. Wśród 16 laureatów z całej Europy znalazła się Fundacja „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, stając się tym samym pierwszą w historii tego konkursu organizacją z Polski, która zdobyła takie wyróżnienie.

Nagroda im. Altiero Spinelliego przyznawana jest od 2017 roku i jest wyrazem uznania dla wybitnych działań, które promują zrozumienie Unii Europejskiej, jako projektu integracyjnego, oraz jej wartości. Skupia się ona w szczególności na inicjatywach, które pomagają młodym obywatelom i obywatelkom zaangażować się w procesy demokratyczne kształtujące przyszłość UE. W ostatniej edycji Nagrody im. Altiero Spinelliego oceniano działania podjęte w 2019 roku i pracę Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej uznano za wyróżniającą się na gruncie europejskim.

Eksperci zasiadający w jury konkursu zwrócili uwagę szczególnie na bardzo ambitny charakter projektów MDSM-u, których podstawą są spotkania młodych ludzi z Polski, Niemiec oraz często również z innych krajów. Uczestnicząca w tych projektach młodzież otrzymuje unikatową szansę, by w nieformalnej atmosferze uczyć się dyskutowania, rozumienia ludzi o innych poglądach, doświadczeniach, oczekiwaniach, a także wyrażania swoich opinii i konfrontowania ich z opiniami rówieśników i rówieśniczek w celu budowania konsensusu wokół odmiennych poglądów. W ten sposób młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć ich własną rolę we współczesnej Europie.

W ciągu 30-letniej działalności Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej współpracował z ponad 250 szkołami i instytucjami, głównie z Polski i Niemiec, realizując projekty z udziałem młodych ludzi pochodzących z różnych środowisk, o różnym statusie materialnym, doświadczeniach, adresowane również do osób z niepełnosprawnościami i grup defaworyzowanych. Wiele z nich, uczestnicząc w projektach Fundacji „Krzyżowa", po raz pierwszy miało szansę spotkać się z rówieśnikami i rówieśniczkami z innych krajów i mogło pokonać bariery powstałe za sprawą tragicznych wydarzeń z przeszłości. Wspólne rozmowy o historii i przyszłości Europy, a także o codzienności widzianej oczyma nastolatków, przyczyniły się do wzmocnienia europejskiego dialogu poprzez kontynuowanie go przez młode pokolenie.

Altiero Spinelli (1907–1986) był włoskim politykiem i politologiem uznawanym za jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej. Jest współautorem Manifestu z Ventotene, odegrał znaczącą rolę w ruchu federalistycznym, miał silny wpływ na integrację europejską w pierwszych jej dekadach oraz w latach 80. Jego imieniem nazwano główny budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Uroczystość wręczenia Nagrody im. Altiero Spinelliego odbędzie się w styczniu i ze względu na panującą pandemię będzie miała formę wydarzenia online. Lista wszystkich zwycięzców dostępna jest na stronie organizatora konkursu: https://ec.europa.eu/education/news/2019-altiero-spinelli-prize-for-outreach-winners_pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group