Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 1171
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Nagroda dla prezydent

Czwartek, 30 września 2021, 9:54
Autor: red
Świdnica: Nagroda dla prezydent
Fot. UM Świdnica
Prezydent Świdnicy Beata Moskal–Słaniewska została laureatką Nagrody Samorządowej im. Norberta Barlickiego w 2020 roku w kategorii samorząd miejski. Są one przyznawane przez Stowarzyszenie Rzeczpospolita Obywatelska. Wyróżnienia za 2020 i 2021 rok zostały wręczone 24 września przez prezesa stowarzyszenia, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, podczas uroczystej gali w Krakowie.

Nagrody otrzymują osoby fizyczne i prawne związane z samorządem terytorialnym, za działania na rzecz wspólnot samorządowych w Polsce. Statutowym celem Stowarzyszenia Rzeczpospolita Obywatelska jest m.in. promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, integrowanie środowisk samorządowych, promocja dobrych praktyk samorządowych oraz nowoczesnych metod zarządzania wspólnotami samorządowymi, opiniowanie aktów prawnych dotyczących samorządów oraz działanie na rzecz pogłębiania regionalnej integracji europejskiej.

Nagrody przyznano w tym roku po raz dziesiąty. Jej kapitułę tworzą m.in. byli i obecni politycy, parlamentarzyści i samorządowcy, a jej przewodniczącym jest Aleksander Kwaśniewski – Prezydent RP w latach 1995-2005. Wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach:

za całokształt działań na rzecz samorządu terytorialnego: Andrzej Kunt (burmistrz Kostrzyna n/Odrą – 2021 i Zygmunt Frankiewicz (Senator RP, Prezes Związku Miast Polskich) – 2020
samorząd miejski – Łukasz Komoniewski (prezydent Będzina) – 2021 i Beata Moskal-Słaniewska (prezydent Świdnicy) – 2020
samorząd powiatowy – Krzysztof Nowak (członek Zarządu Powiatu Kłobuckiego) – 2021 i Krzysztof Romankiewicz (Starosta Zielonogórski) – 2020
jednostka samorządu terytorialnego – miasto Gostyń – 2020 i miasto Malbork – 2021
samorząd województwa – Edward Fedko (radny Sejmiku Województwa Lubuskiego) – 2020, za 2021 – nie przyznano
organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Króla Kazimierza Wielkiego – 2021 i Towarzystwo Przyjaciół Będzina – 2020
firma przyjazna samorządowi – Instytut Heweliusza Sp. z o.o. Wrocław – 2021 i PIRK Tor-Krak Sp. z o.o. Kraków.
Norbert Barlicki był działaczem społecznym i politycznym związanym z Polską Partią Socjalistyczną, którego aktywność przypadła na okres od początku XX wieku do czasu II wojny światowej. W latach międzywojennych był m.in. posłem na Sejm oraz ministrem w rządach Jędrzeja Moraczewskiego i Aleksandra Skrzyńskiego, a także członkiem Rady Obrony Państwa w czasie wojny z bolszewikami. W czasie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji. Został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do Auschwitz, gdzie zmarł we wrześniu 1941 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group