Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 617
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Najlepszy w kraju

Czwartek, 15 października 2020, 7:24
Autor: red
Świdnica: Najlepszy w kraju
Fot. UM Świdnica
Kacper Siwek ponownie z tytułem najlepszego skarbnika w kraju.

Skarbnik miasta Świdnica, Kacper Siwek został ponownie doceniony przez jury w ogólnopolskim rankingu Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu” i drugi raz z rzędu otrzymał tytuł najlepszego wśród głównych księgowych w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców.

Kacper Siwek jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, gdzie ukończył studia z zakresu finansów i bankowości ze specjalnością finansów samorządowych. Ponadto ukończył studia podyplomowe z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania. Jest też absolwentem studiów MBA. Jest autorem wielu publikacji naukowych w dziedzinie ekonomii. Skarbnikiem miasta Świdnica jest od marca 2016 roku, wcześniej, pracował w Regionalnej Izbie Obrachunkowej oraz w Urzędzie Miejskim na stanowisku inspektora oraz zastępcy skarbnika.

W tym roku w ramach rankingu „Skarbnik samorządu 2020” po raz trzeci uhonorowani zostali samorządowcy odpowiedzialni za fundamentalny aspekt funkcjonowania miasta, czyli budżet i finanse. Stworzono precyzyjną i obiektywną ocenę zakresu odpowiedzialności, charakteru podejmowanych zadań oraz złożoności struktury budżetu gmin i powiatów. Ocenie podlegały m.in. kompetencje skarbników, opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczące budżetu oraz zadłużenie gminy.

Zdaniem kapituły konkursu najlepszym skarbnikiem w miastach do 100 tys. mieszkańców został Kacper Siwek. Tytuł ten zdobył już po raz drugi z rzędu.

- Traktuję to wyróżnienie nie jako swój sukces, ale całego zespołu, którym mam przyjemność od kilku lat kierować. To również ich zasługa, że finanse miasta są prowadzone poprawnie, za co serdecznie im dziękuję – mówił odbierając wyróżnienie Kacper Siwek, skarbnik Świdnicy.

Zmieniające się przepisy prawa, konieczność realizacji przez samorządy coraz bardziej złożonych zadań oraz nieustannie zwiększające się oczekiwania mieszkańców sprawiają, że zarządzanie finansami gminy stanowi ogromne wyzwanie dla włodarzy i skarbników. Zdaniem Kacpra Siwka zrównoważony budżet gminy to kwestia odpowiedzialnego planowania.

- Przy konstruowaniu budżetu na przyszły rok, co oczywiste, musimy wziąć pod uwagę uwarunkowania każdej jednostki samorządu terytorialnego oraz postarać się uwzględnić skutki decyzji podejmowanych przy tworzeniu budżetów nie tylko w perspektywie rocznej, ale w kilku następnych lat. Jak powiedział jeden ze znanych ekonomistów: przy podejmowaniu decyzji ekonomiści powinni mieć chłodne głowy, ale i gorące serca. Musimy zatem liczyć, kalkulować i oceniać chłodno ryzyko związane z finansami naszych jednostek, ale nie możemy zapominać, że dla rozwoju naszych gmin konieczne są inwestycje i wydatki prorozwojowe. Nie rezygnujmy zatem z nich w sposób bezrefleksyjny, wybierajmy je rozważnie i pamiętajmy, że samorząd który nie jest w stanie przyciągać zasobów traci swoje funkcje – mówi Kacper Siwek, skarbnik Świdnicy.

„Perły Samorządu”, to ranking doceniający te samorządy, które w największym stopniu realizują misję publiczną. Ocenie podlegają kwestie takie jak: sprawność strategiczna i operacyjna, wykorzystywanie potencjału społecznego oraz kompleksowe działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group