Czwartek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 601
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Najważniejszy jest pacjent

Sobota, 25 kwietnia 2020, 9:05
Aktualizacja: 10:06
Autor: red
Strzegom: Najważniejszy jest pacjent
Fot. UM Strzegom
Przedstawiamy wywiad z lekarzem – dentystą Ewą Wawrzynowską–Zawojską z Kliniki „Architekci Stomatologii” w Strzegomiu, która m. in. informuje o wprowadzonych środkach ostrożności i procedurach w branży stomatologicznej w dobie koronawirusa.

- Od kilku dni zaczęliście państwo przyjmować pacjentów. Co się stało, że klinika wstrzymała planowane przyjęcia?

- Po 16 marca postanowiliśmy nie przyjmować pacjentów na wizyty stomatologiczne, ponieważ Covid-19 jest i był zupełnie nową chorobą, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Wiedzieliśmy, że stopnie zabezpieczeń, które były stosowane powszechnie w stomatologii, nie zdają egzaminu. Po analizie sytuacji z wieloma klinikami w Polsce oraz po wysłuchaniu autorytetów profesorskich w Polsce w dziedzinie stomatologii i po konsultacjach medycznych z włoskimi lekarzami, wiedzieliśmy, że środki standardowe są niewystarczające i prowadzą do szybszej ekspansji wirusa, co w konsekwencji zagraża zdrowiu pacjentów oraz personelowi medycznemu.

- Jakie środki ostrożności wprowadziliście państwo, by przyjmować pacjentów?

- Środki, które wprowadziliśmy to nie tylko środki ochrony osobistej, ale również mnóstwo sprzętu oraz przećwiczonych i sprawdzonych procedur. Zmiany jakie nastąpiły to:

1. sposób rejestracji, który dziś odbywa się tylko drogą telefoniczną, w rozmowie jest przeprowadzany wywiad epidemiologiczny oraz konsultowana jest przyczyna zgłoszenia się pacjenta do nas. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji pandemii wykonywać należy zabiegi niezbędne, czyli np. leczenie przyczyny bólu zęba, usuwanie awarii zębowych, czasem przygotowanie jamy ustnej pacjenta do koniecznego leczenia np. chemioterapii lub do zaplanowanego przeszczepu oraz często usuwanie ogniska zapalnego, które w tych tygodniach obniżają odporność pacjenta;

2. pacjenci po wstępnej kwalifikacji telefonicznej są sprawdzani przez system, który pozwala nam określić, czy dany pacjent przebywa na kwarantannie, czy też nie. Pacjentów zakażonych nie przyjmujemy, przekierowujemy ich do ośrodków wyższej referencyjności;

3. procedura przyjęcia wygląda zupełnie inaczej niż wcześniej. Pacjent po zarejestrowaniu się, przyjeżdża pod gabinet i kontaktuje się z nami telefonicznie, następnie nasz koordynator udaje się po pacjenta i ubiera go w czepek, kombinezon, okulary, maseczkę, rękawiczki i zakłada nakładki na obuwie. Cała procedura rozbierania i ubierania obywa się w specjalnie do tego przeznaczonej śluzie, poza gabinetem. Następnie pacjent jest prowadzony przez naszego koordynatora do gabinetu. Tam następuje leczenie, po zakończonym leczeniu koordynator odprowadza pacjenta do śluzy, gdzie go rozbiera ze środków jednorazowego użytku, Pacjent w maseczce wychodzi ze śluzy do domu. Film przykładowy z takiej wizyty można obejrzeć na naszym Facebooku oraz na stronie kliniki w zakładce https://architekcistomatologii.pl/strefa-pacjenta/covid19/;

4. zaopatrzyliśmy się w szereg środków i urządzeń związanych z dezynfekcją pomieszczeń, powietrza, powierzchni płaskich oraz odzieży ochronnej dla pacjenta oraz dla personelu oraz sterylizacją sprzętu wielokrotnego użytku, tj.

a) ozonowanie;

b) lampy bakteriobójcze oraz lampy przepływowe UV;

c) urządzenia do filtracji powietrza, które nie tylko zatrzymują wirusy, ale również je zabijają (to urządzenia używane jest w salach intensywnej terapii);

d) maty dezynfekcyjne;

e) środki do dezynfekcji, które są dostępne w każdym miejscu, w którym przebywają pacjenci oraz personel;

f) środki ochrony osobistej, takie jak maseczki ffp2/ffp3, dodatkowo zawsze maseczki chirurgiczne, kombinezony, fartuchy, ochronne gogle a na nie przyłbice, rękawiczki – kilka warstw (2 lub 3) w zależności od przeprowadzanego zabiegu, osłony na obuwie, czepki.

Dodatkowo przeprowadzamy zamgławianie powierzchni, dzięki czemu możemy
w ciągu kilku minut zdezynfekować cały gabinet mgłą, która jest wirusobójcza i bakteriobójcza, a także ozonowanie – ozonujemy wszystko, co jest możliwe. W gabinecie wydzieliliśmy strefy brudne, czyste, dodatkowe śluzy do przebierania się personelu oraz dezynfekcji środków ochrony bezpośredniej. Ubrania, które są jednorazowe, są przed wyrzuceniem lub oddaniem do spalania zawsze ozonowane, by wykluczyć ryzyko potencjalnych zakażeń. Posiadamy również pełen ciąg dekontaminacji firmy Melag wraz z narzędziami – to niemiecki standard sterylizacji, który zapewnia sprawne i bezpieczne funkcjonowanie całego procesu mycia, dezynfekcji, sterylizacji i dokumentacji, a tym samym pełne bezpieczeństwo pacjenta.

Procedury zastosowania powyższych sprzętów wymusiły na nas konieczność wydłużenia wizyt oraz przerw między pacjentami. Pacjent jest wprowadzany do gabinetu i wyprowadzany w systemie rotacyjnym, czyli pacjenci nie spotykają się ze sobą na żadnym etapie pobytu w naszej klinice.

- Czy te wszystkie procedury dotyczą tylko pacjentów zakażonych?

Nie, powyższe procedury dotyczą wszystkich pacjentów. Musimy chronić zdrowie i życie każdego, dlatego też środki ostrożności dotyczą wszystkich. Świadomość tego, że wirus jest często „przechodzony” bezobjawowo, a my w pracy mamy do czynienia z aerozolem podczas pracy z narzędziami mechanicznymi np. kątnicą, musimy stosować środki, które są sprawdzone i działają. W związku z tym, że duża część społeczeństwa może potencjalnie zarażać, a przechodzą chorobę bezobjawowo, musieliśmy sprostać wyzwaniu, by zapewnić pacjentom bezpieczeństwo!

- Czy wizyty z dziećmi odbywają się jak dawniej?

Wizyty z dziećmi odbywają się w sytuacjach koniecznych. Wizyta taka wygląda jak dawniej, jednak przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności i środków ochrony osobistej oczywiście tak jak u dorosłych wymienionych wyżej.

- Czy przyjmują państwo tylko swoich pacjentów?

- Nie, przyjmujemy wszystkich pacjentów, którzy się kwalifikują do wizyty. Prosimy jednak
o rozwagę. Obecny czas pandemii to nie czas na to, by upiększać sobie uśmiech. To czas koniecznych wizyt bólowych oraz wizyt awaryjnych.

- Czy powyższe procedury są konieczne?

W dobie koronawirusa, który nie do końca jest zbadany, nie można jednoznacznie odpowiedzieć, czy to wszystko, co robimy, jest koniecznie. Można stwierdzić, że zastosowanie powyższych procedur w ogromnym stopniu minimalizuje albo całkowicie wyklucza możliwość zakażenia. Każdy pacjent musi sobie zdawać sprawę że wcześniej był inny pacjent, który może być potencjalnym nosicielem. Dlatego też muszą być te maksymalne procedury zastosowane dla bezpieczeństwa każdego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group