Środa, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 479
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Najwięcej wniosków o emeryturę wpływa do ZUS w poniedziałki

Sobota, 21 lipca 2018, 9:19
Autor: red
W pierwszy dzień tygodnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływa najwięcej wniosków od osób, które chcą przejść na emeryturę. Ta prawidłowość utrzymuje się od wielu miesięcy. Czy jest to związane z tym, że w czasie weekendu mamy czas na przemyślenie i podjęcie decyzji? A może właśnie odpoczywając dochodzimy do wniosku, że to już czas, aby zakończyć aktywność zawodową.

Emerytura zostaje przyznana nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek wpłynął do Zakładu. Wniosek z kolei można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed nabyciem prawa do przejścia na emeryturę, czyli osiągnięcia wieku emerytalnego.
- Komplet dokumentów, który należy dołączyć do wniosku jest uzależniony od tego, czy ubezpieczony ma już ustalony kapitał początkowy, czy nie. Jeśli mamy ustalony kapitał, nie musimy już składać żadnych dokumentów dodatkowych do wniosku – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Jeśli natomiast nie mamy ustalonego kapitału początkowego musimy dołączyć dokumenty potwierdzające nasze okresy składkowe i nieskładkowe oraz zaświadczenia o zarobkach – dodaje rzeczniczka.

Na wysokość emerytury mają wpływ: suma opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie społeczne emerytalne, wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego i średnie dalsze trwanie życia, które ogłasza Główny Urząd Statystyczny. Zatem istnieje zależność, która opiera się na zasadzie: im dłużej pozostajemy na rynku pracy, a tym samym odprowadzamy składki, tym wyższą będziemy mieć emeryturę.
- Warto pamiętać, że nikt nie ma obowiązku przejścia na emeryturę tylko takie prawo. Zanim podejmiemy decyzję o zakończeniu swojej działalności zawodowej warto przemyśleć czy dłuższa praca nie jest dla nas korzystniejsza finansowo – dodaje Iwona Kowalska.

Jeżeli ktoś waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej warto skorzystać z usług doradców emerytalnych, którzy wyjaśniają klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, mogą wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz zrobić symulację jej wysokości
w zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Doradcy mogą pokazać przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy musi podjąć samodzielnie. Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty", a następnie pole „Doradca emerytalny". Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.

Uwaga! Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Najlepiej zrobić to właśnie w poniedziałki gdyż w tym dniu ZUS jest czynny do godziny 18.00 i często popołudniu nie ma żadnych kolejek.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group