• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 17:14
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 914
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Napisz list – uratuj człowieka

Wiadomości: Świdnica
Piątek, 10 grudnia 2010, 7:54
Aktualizacja: 11:05
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Przez dwanaście godzin będzie trwała jutro akcja Maraton Pisania Listów Świdnica 2010 – Amnesty International. Każdy może pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka.

Taki maraton w Polsce organizowany jest po raz jedenasty – co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Świdnicki maraton będzie się rozgrywał w sobotę, 11 grudnia, przy ul. Franciszkańskiej 7, w godz. 8.00-20.00.

Chodzi o to, aby napisać ręcznie listy w obronie ludzi których prawa człowieka zostały złamane. Amnesty International szacuje, że takie listy pomagają w ponad 30% przypadków. W tym roku listy będą pisane w sprawie m.in. katolickiego księdza Alejandro Solalinde Guerra z Meksyku (walczącego o zapewnienie schronienia migrantom, zastraszanego przez gangi), Mao Hengfeng (matki trójki dzieci, wielokrotnie aresztowanej i torturowanej w Chinach za działania na rzecz praw kobiet oraz ofiar przymusowych eksmisji, która teraz odsiaduje wyrok w obozie „reedukacji przez pracę”), setki Romów (którzy zostali siłą eksmitowanych ze swoich domów w Rumunii w 2004 r. i obecnie żyją w metalowych budach przy oczyszczalni ścieków), Walida Yunis Ahmada (więzionego bez postawionych zarzutów i procesu od ponad 10 lat w Iraku), Su Su Nway (członkini opozycyjnej partii w Birmie, walczącej o prawa pracowników, skazanej na osiem lat za udział w antyrządowych protestach), Femi Petersa (działacz opozycji z Gambii więzionego w trudnych warunkach) oraz Normy Cruz z Gwatemali (walczącej o sprawiedliwość dla kobiet, które doświadczyły przemocy, wielokrotnie grożono jej śmiercią).

Listy pokazują, że świat interesuje się prześladowanymi. Zdarza się, że osoby biorące udział w maratonie otrzymują odpowiedzi. Więźniom listy dodają otuchy i pocieszenia.

Pisanie tak ważnych listów nie jest trudne. Najpierw trzeba zdecydować, w czyjej obronie go napiszemy. Zapoznajmy się więc z opisami krzywdzonych ludzi. Piszemy zgodnie z zasadami: list nie może być za długi, bądźmy uprzejmi, opierajmy się na faktach, miejmy pozytywne nastawienie i nie ukrywajmy się - napiszmy kim jesteśmy, skąd pochodzimy, czym się interesujemy. Można pisać po polsku.

- Mam nadzieję, że pomimo złej pogody, jaka teraz panuje, świdniczanie nie zawiodą osób, o których prawa walczymy – mówi Piotr Parobiec, organizator świdnickiego maratonu listowego. - Część z tych osób odsiaduje wysokie wyroki za to, że pomagali innym, na przykład dr Arash Alaei oraz dr Kamiar Alaei, bracia, specjaliści w dziedzinie profilaktyki i leczenia HIV/AIDS albo setka Romów, którzy zostali siłą eksmitowani i żyją w nieludzkich warunkach w metalowych barakach i budach obok oczyszczalni ścieków. Wystarczy poświęcić zaledwie pięć minut, by zwiększyć szanse na uratowanie czyjegoś życia. Warto też zabrać ze sobą znajomych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 10-12-2010 10:01
Ja pamiętam akcje tego pana odnośnie Ireny Sendlerowej, i co ? na sali teatralnej było pusto. Teraz może być podobnie. Pomysł może i godny uwagi ale powierzony nie odpowiednim ludziom.
~ 10-12-2010 11:01
człowiek uczy się na błędach, ja trzymam kciuki
~ 10-12-2010 17:42
Panie numer 1. Nawet nie wie Pan, jak trudno cokolwiek zorganizować... niech Pan coś zorganizuje, to wtedy będzie Pan mógł kogoś obrażać... Zamiast marudzić, proszę przyjść i przyprowadzić znajomych. Panie Piotrze, życzę powodzenia! Oby akcja się udała. Na 100% przyjdę. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group