Czwartek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 1387
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Narada sołtysów

Piątek, 16 czerwca 2023, 15:25
Autor: red
Gmina Świdnica: Narada sołtysów
Fot. Gmina Świdnica
Wiedza i umiejętności z zakresu rolnictwa precyzyjnego jako komponent kształcenia młodych rolników na przykładzie edukacji uczniów ZSCKR w Mokrzeszowie była tematem przewodnim narady sołtysów. Tym razem włodarze wsi zawitali do Mokrzeszowa, gdzie poznali nie tylko aktualną ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa ale i nowinki technologiczne stosowane w rolnictwie.

- Placówka edukacyjna w Mokrzeszowie należy do sieci 62 szkół resortowych, podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Realizuje kształcenie zawodowe na kierunkach: technik agrobiznesu, technik architektury krajobrazu, technik hodowca koni, technik żywienia i usług gastronomicznych, mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych kucharz. Ułatwia zdobycie uprawnień kat. T i B, a także stażu zawodowego w Polsce i poza jej granicami, m.in w Grecji, we Włoszech i na Malcie. Co ciekawe szkoła ma status ośrodka egzaminacyjnego, więc wszystko odbywa się na terenie ZSCKR w Mokrzeszowie w oparciu o bazę szkoły poznaną na zajęciach. Obserwując rozwój technologii stosowanych w rolnictwie, w roku szkolnym 2024/2025 uruchomiony zostanie nowy kierunek pn. technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki – podkreślała w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, Joanna Miłobóg.

Następnie przedstawiciel firmy Osadkowski oraz nauczyciele ZSCKR w Mokrzeszowie przybliżyli sołtysom rozwiązania technologiczne stosowane w rolnictwie precyzyjnym. Rolnictwo precyzyjne ma na celu zwiększenie dokładności wszelkich prac wykonywanych w gospodarstwie rolnym z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Jego zaletą jest większa wydajność, mniejsza degradacji ziemi, ochrona środowiska, obniżenie kosztów produkcji (czas, paliwo, środki ochrony roślin, nawóz).

Jestem pod ogromnym wrażeniem oferty edukacyjnej szkoły w Mokrzeszowie. Z pewnością jej absolwenci nie będą mieli problemów ze znalezieniem pracy po jej ukończeniu. Cieszę się, że szkoła prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co z pewnością w ostatnich latach zagwarantowało jej kontynuację systemu nauczania. Zachęcam wszystkich sołtysów, aby w swoich miejscowościach informowali o tym właśnie miejscu, tym bardziej, że uczniowie tej szkoły mają do dyspozycji internat, stołówkę, profesjonale wsparcie edukacyjne i sprzętowe – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek.

W dalszej części narady sołtysów zostały omówione plany związane z letnim wypoczynkiem z wykorzystaniem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie.

- Po rocznej przerwie, związanej z pobytem obywateli Ukrainy będziemy mogli ponownie przygotować warsztaty dla dzieci, a może i seniorów. Już niebawem przedstawimy szczegółowy harmonogram spotkań, ale wcześniej obiekt zostanie poddany remontowi. Dożynki Gminne odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia w Komorowie. Tradycyjnie gminne święto plonów rozpocznie korowód dożynkowy. Już teraz zachęcam mieszkańców sołectw do przygotowania wieńców i straganów dożynkowych – informowała wójt gminy Świdnica.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group