Piątek, 5 czerwca
Imieniny: Walerii, Waltera
Czytających: 457
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Narodowe czytanie "Lalki"

Wiadomości: Żarów
Środa, 9 września 2015, 10:47
Autor: opr.red.
Fot. www.um.zarow.pl
Akcję Narodowego Czytania zainaugurowała trzy lata temu lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Dwa lata temu czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu "Trylogię". W tym roku odbyła się już czwarta edycja tej ogólnopolskiej akcji, w którą tradycyjnie włączył się również Żarów. Kolejne rozdziały "Lalki" można było usłyszeć na tarasie przed żarowską biblioteką w sobotę, 5 września.

Dzieło Bolesława Prusa we fragmentach czytali burmistrz Leszek Michalak, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki oraz uczniowie żarowskiego gimnazjum. Jak co roku akcja "Narodowego Czytania" została również zaakcentowana przez uczniów z gimnazjum, którzy w przebraniu z dawnych epok czytali fragmenty "Lalki" Bolesława Prusa. Młodzieży nie trzeba było zachęcać do wzięcia udziału w tej akcji. Co roku pod kierunkiem nauczycieli szkoły uczestniczą w "Narodowym Czytaniu". - Akcja ta została zapoczątkowana już trzy lata temu i z wielkim powodzeniem trwa do dnia dzisiejszego. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Na tę okoliczność nasza biblioteka otrzymała z Kancelarii Prezydenta specjalną pieczęć do składania pamiątkowego stempla. Serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom "Narodowego Czytania" w Żarowie, a zwłaszcza dyrektor gimnazjum w Żarowie Helenie Słowik i uczniom szkoły - mówiła Stanisława Biernacka dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.

Akcja ogólnopolskiego czytania została zainicjowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Kolejna edycja narodowego czytania już za rok. O temacie następnej edycji akcji "Narodowego Czytania" zadecydują już wszyscy zainteresowani Polacy. Tak zapowiedział prezydent RP Andrzej Duda. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego 2016 roku w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group