Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 922
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Narodowe Czytanie "Wesela"

Środa, 6 września 2017, 9:57
Autor: red
Żarów: Narodowe Czytanie "Wesela"
Fot. UM Żarów
Akcję Narodowego Czytania zainaugurowała kilka lat temu lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Wspólnie z mieszkańcami naszej gminy czytaliśmy już wcześniej dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza i "Lalkę" Bolesława Prusa. W tym roku odbyła się już szósta edycja tej ogólnopolskiej akcji, w którą tradycyjnie włączył się również Żarów.

Kolejne rozdziały "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego można było usłyszeć w sobotę, 2 września w żarowskiej bibliotece. Dzieło Wyspiańskiego we fragmentach czytali burmistrz Leszek Michalak, radna Rady Miejskiej Iwona Nieradka, członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki i Dyskusyjnego Klubu Książki, Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniowie i nauczyciele szkół. Jak co roku akcja "Narodowego Czytania" została również zaakcentowana przez gimnazjalistów oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach, którzy w stosownych strojach nawiązujących do tematyki dramatu czytali fragmenty "Wesela". Młodzieży nie trzeba było zachęcać do wzięcia udziału w tej akcji. Co roku pod kierunkiem nauczycieli szkoły uczestniczą w "Narodowym Czytaniu".
- Akcja ta została zapoczątkowana kilka lat temu i z wielkim powodzeniem trwa do dnia dzisiejszego. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom "Narodowego Czytania" w Żarowie, a zwłaszcza uczniom naszych placówek oświatowych - mówiła Stanisława Biernacka dyrektor biblioteki w Żarowie.

Akcja ogólnopolskiego czytania została zainicjowana w 2012 roku. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród kilku propozycji.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group